Sociální demokraté opětovně vyzvali vicepremiéra Jiřího Čunka (KDU-ČSL), aby kvůli trestnímu stíhání pro podezření z korupce opustil vládu. ČSSD také kritizovala šéfa lidovců za to, že Senát sám nepožádal o vydání ani pro zbavení své imunity nehlasoval. Vadí jim rovněž, že premiér Mirek Topolánek (ODS) nechává Čunka ve svém kabinetu.
Na tiskové konferenci neušla kritice ani horní komora parlamentu. ČSSD se pozastavila nad tím, že senátoři vydali Čunka policii jen velmi těsnou většinou a mnozí byli proti zbavení imunity svého kolegy.
"Klub sociální demokracie považuje věc nejen za poškození dobrého jména senátora, ale také za posilování nedůvěry v politiky a špatného vnímání politiky vůbec. Důsledkem takovýchto případů je neustále se zmenšující volební účast a nezájem občanů o veřejné dění. To může být prospěšné některým finančním skupinám a vazbám na ně, ale určitě není prospěšné pro demokracii samotnou," uvedla Alena Gajdůšková, předsedkyně senátorského klubu ČSSD.
V politice platí presumpce viny, zlobí se Paroubek
Předseda ČSSD Jiří Paroubek zdůraznil, že v západní Evropě je zvykem, že v případě pouhých pochybností, tím spíše trestního stíhání opouští vysoký ústavní činitel funkce. "Buď natrvalo, když se obvinění prokáže, nebo dočasně, když se obvinění neprokáže," uvedl opoziční lídr.
Zdůraznil, že v takových případech platí presumpce viny a kdyby byl premiérem on, Čunek by už členem vlády dávno nebyl. Česko se tímto přístupem "strkání hlavy do písku" dostává na úroveň banánových republik v době před druhou světovou válkou, soudí Paroubek.
Připomněl lidovcům jejich kritiku a "krvežíznivé interpelace" v době, kdy vyvstaly otazníky nad majetkovými poměry bývalého premiéra a šéfa ČSSD Stanislava Grosse nebo nad podnikatelskými aktivitami expředsedy poslanců ČSSD Michala Krause. "A přitom ani jeden z nich nebyl obviněn, ani jim obvinění nehrozilo," dodal Paroubek.
Místopředseda sněmovny za ČSSD Lubomír Zaorálek byl podle svých slov ohromen argumentací některých senátorů, kteří hlasovali proti Čunkově vydání. "Senát stál kousek od úplného selhání," upozornil Zaorálek.
Paroubek dodal, že i kdyby byly oprávněné pochybnosti o nestranné a apolitické práci policie, konečné slovo má soud. Poslanci ČSSD se budou na Čunkův případ ptát i při pravidelných interpelacích premiéra a ministrů.
Jiřího Čunka k rezignaci nenutí ani jeho mateřská strana. Celostátní výbor KDU-ČSL ve čtvrtek jednal dvě a půl hodiny, případem svého šéfa se ale vůbec nezabýval. Křesťanští demokraté vnímají aféru vnímají jako osobní problém svého šéfa a věří, že se Čunkovi pořadí prokázat nevinu. "Je to osobní problém pana předsedy a my všichni mu držíme palce, aby ho dokázal věrohodně vysvětlit," řekl novinářům ministr financí a expředseda KDU-ČSL Miroslav Kalousek.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist