Jiří Čunek bude trestně stíhán pro podezření z korupce. Senátoři ho zbavili imunity kvůli prošetření, zda před pěti lety jako vsetínský starosta přijal půlmilionový úplatek. Pro bylo 38 ze 72 přítomných senátorů. Proti bylo 26 členů horní komory, osm senátorů se zdrželo hlasování.


Senátoři hlasovali značně nejednotně a nedrželi se stranické příslušnosti. Samotný klub KDU-ČSL hlasoval tak, že šest senátorů bylo proti vydání Čunka, čtyři naopak pro. Jiří Čunek se hlasování zdržel.


Nejpočetnější klub ODS byl rozdělen takřka na polovinu. Patnáct senátorů hlasovalo proti návrhu zbavit Čunka imunity, čtrnáct jich bylo pro návrh. Hlasování tak rozhodl jednotný postup klubu ČSSD. Všech jedenáct přítomných senátorů hlasovalo pro zbavení vicepremiéra imunity. Čunkovi se tak splnilo podle jeho dřívějších vyjádření přání. Bude se moci hájit během vyšetřování sám. Hlasování jednotlivých senátorů ZDE.


Těsnému výsledku hlasování, kdy pro vydání bylo třeba souhlasu nejméně 37 členů horní komory, předcházela více než dvouhodinová debata. Její účastníci poukazovali především na politické souvislosti případu. Přesto ale většina vystupujících podpořila vydání Čunka, aby se mohl dostatečně očistit. Vicepremiér sám o o své vydání dříve požádal, před senátory tuto žádost již nezopakoval. "Chtěl jsem uvádět už jen to, co je důležité pro Senát," poznamenal později.


Topolánek počká na prokázání viny
Premiér Mirek Topolánek nebude nyní naléhat na vicepremiéra, aby vládu opustil. "Nyní bude (Čunek) k dispozici vyšetřovacím orgánům. A buď se prokáže jeho vina, nebo neprokáže," prohlásil Topolánek. O rozhodnutí horní parlamentní komory se dozvěděl od novinářů. "No to je snad dobře, nebo v čem je problém?" řekl, když se dozvěděl o vydání svého prvního místopředsedy do rukou policie. Opoziční ČSSD si naopak myslí, že Čunek měl už dávno kabinet opustit.


Čunek vinu popírá
Čunek zopakoval, že na své funkce rezignovat nehodlá a udělá vše pro to, aby se vyšetřování nedotklo ministerstva pro místní rozvoj, které vede. "Všechny důkazy, které mám, svědčí jednoznačně o mé nevině. Lituji jen, že jsem o ně nebyl doposud požádán. Pak, si myslím, že ta kauza mohla být uzavřena dokonce dnes," řekl Čunek po hlasování v Senátu.


"Jestliže jsem osm let starostou a osm let jsem neměl žádný problém, tak pak ve chvíli, kdy se stanu senátorem, který začne stoupat na politickém poli výš, se to začne objevovat, pak se mi to zdá zvláštní," dodal předseda KDU-ČSL.


Čunek v Senátu prohlásil, že má doklady prokazující, že jeho rodina měla ještě před jeho nástupem do funkce vsetínského starosty 2,5 milionu korun. Kvůli stavbě rodinného domu si vzal navíc hypotéku ve výši 1,7 milionu korun.


"Rodinné úspory před mým vstupem do politiky činily 2,5 milionu korun, od žádného strýčka jsem si nic nepůjčil," uvedl Čunek. Podotkl, že těsně před zahájením stavby rodinného domu za 3,3 milionu korun si vzal u Komerční banky hypoteční úvěr ve výši 1,7 milionu korun. Originály dokladů byl ochoten ukázat pouze senátorům, kteří o to projeví zájem.


Za "naprosto nespravedlivé" Čunek označil obvinění, že měl před pěti lety získat půlmilionový úplatek od vsetínské realitní firmy H&B Real za prodej většinového podílu města ve společnosti Vsetínské byty. Realitní firma podle něj tuto společnost nakonec získala mnohem dráž, než za kolik ji původně měla získat.