Tuto informaci přinesla po úterním jednání se slovenským protějškem Františkem Kašickým ministryně obrany Vlasta Parkanová (KDU-ČSL).

Ministři NATO se sejdou ve čtvrtek a pátek ve španělské Seville. USA mají zájem vybudovat v Česku radarovou základnu, protiraketové střely by měly být rozmístěny v Polsku. O americkém návrhu se však teprve začíná vyjednávat.

"Stojíme o to, aby tato otázka byla v rámci členských států NATO projednávána a projednána," řekla Parkanová. Dodala, že debatu o základnách doplnil do programu generální tajemník aliance Jaap de Hoop Scheffer poté, co s ním v pondělí telefonicky hovořila.

Se slovenským ministrem Parkanová o základnách údajně příliš nemluvila. Nebylo to téma, které bychom dnes měli probírat, poznamenala. Slovenský premiér Robert Fico již v minulosti řekl, že Bratislava by podobnou nabídku Spojených států odmítla.

Washington nedávno navrhl jednání o rozmístění části protiraketového systému Praze a Varšavě; v českých Brdech by měl být radar dalekého dosahu a v Polsku sila s desítkou protiraketových střel. Cílem je podle Američanů ochrana před případným úderem z Íránu či KLDR, ale záměr se nezamlouvá Moskvě.

Parkanová nicméně v Bratislavě plány na možnou výstavbu základny hájila. "Svobodu a bezpečnost nezajistíme tím, že budeme strkat hlavu do písku," řekla. Případné jednostranné odzbrojení či stažení Američanů z Evropy by podle ní míru nepomohlo.

Česká ministryně navštívila Slovensko jako první zemi od nástupu do funkce. S ministrem Kašickým podepsala dohodu o rozdělení archivů bývalé československé vojenské kontrarozvědky a také navštívila slovenský Ústav paměti národa, který se věnuje dokumentaci zločinů komunistického a fašistického režimu na slovenském území.