Odpor ČSSD k záměru Američanů vybudovat v Česku radarovou základnu nevychází podle premiéra Mirka Topolánka (ODS) z věcných argumentů. Nynější odmítavý postoj je výsledkem napětí uvnitř nejsilnější opoziční strany před blížícím se volebním sjezdem i agresivní politiky sociální demokracie v posledních letech, soudí Topolánek.


Kdo pozval USA k jednání...
"Nevěřím, že by strana, která tuto výzvu do České republiky přinesla, se nakonec stavěla takto jednotně a agresivně vůči něčemu, co sama podporovala," řekl premiér novinářům po dnešním zasedání kabinetu. Připomněl, že právě vlády s převahou ČSSD zahájily a čtyři roky vedly jednání s USA o možné výstavbě části amerického protiraketového štítu, a to v utajení. Většina sociálních demokratů se ale nyní ve vnitrostranické anketě vyslovila proti základně a pro vypsání referenda v této věci.


Předseda ČSSD Jiří Paroubek po schůzce s americkým velvyslancem v Praze Richardem Graberem nicméně připustil, že nynější odmítavý postoj jeho strany by se mohl změnit na základě nových informací, které vyplynou z jednání s USA, nebo kdyby se stala základna součástí kolektivní obrany NATO. Topolánek znovu zdůraznil, že radar v ČR má být začleněn do aliančního systému.


Proti radaru jsou sociální demokraté a komunisté, zelení svůj souhlas podmiňují začleněním základny na českém území do společné obrany NATO. Záměry Američanů v Česku a Polsku už vzbudily ostré reakce Ruska.


Generálové, komunisté a Zaorálek
"Když se na něčem shodnou ruští generálové, čeští komunisté a Lubomír Zaorálek (ČSSD), tak je třeba se mít na pozoru a vyjádřit názor opačný. A nemůžete se splést," tvrdí Topolánek. "My chceme veřejnost informovat, ne děsit, ne pomocí peticí vyvolávat atmosféru rozdělené společnosti," dodal.


Od Ameriky, tedy od ďábla?
Připomněl, že postoj KSČM, ČSSD a zelených je odlišný. Komunisté jsou svými vazbami, ideologií a resentimenty na dobu minulou předurčeni k postoji "cokoli od Ameriky jest, od ďábla jest", soudí premiér. Ostatní dvě strany podle něj žádají více informací o projektu a co nejlepší podmínky pro ČR. Postoj ČSSD přičítá vnitřním "turbulencím" a předsjezdové situaci ve straně, větší agresivitě ČSSD v posledních letech a apriorním odmítáním všeho, s čím přijde vláda.


Topolánek bude podle svých slov očekávat, zda tento postoj ČSSD vydrží i po březnovém sjezdu, zda na něm strana Jiřího Paroubka konečně uzná volební porážku a bude respektovat koaliční vládu.