Sociální demokraté změnili svůj názor na umístění americké radarové stanice ve vojenském prostoru Jince u obce Trokavec nedaleko Příbrami. Dřívější "prozákladnová" vyjádření strany, která zahajovala jednání o umístění komplexu v ČR, teď střídá spíše odstup.
V září 2002 tehdejší ministr obrany Jaroslav Tvrdík prohlásil: "Vyjádřil jsem zájem ČR zapojit se do tohoto programu. Nabídli jsme Spojeným státům možnost rozmístění systému protiraketové obrany na českém území." Zároveň americké straně přislíbil, že konečné rozhodnutí učiní vláda a parlament.
Nyní vedení ČSSD chce, aby o radarové stanici lidé rozhodli v referendu.
Paroubek: Budeme tady prostě mít cizí vojska
"Základna, na které bude nějakých 200, 300 lidí, možná ještě více... budeme tady prostě mít cizí vojska. Já jsem přesvědčen, že tohleto veřejnost ještě neví," řekl v sobotu večer na TV Nova stranický předseda Jiří Paroubek.
Středočeská ČSSD, tedy organizace kraje, na jejímž území by měla být stanice vybudována, postoj vedení strany podpořila. Usnesení schválilo 78 delegátů, tři se zdrželi, nikdo nebyl proti.
Předseda sněmovního zahraničního výboru Jan Hamáček (ČSSD) včera řekl, že dohoda o umístění základny by byla dvoustranným ujednáním mezi USA a ČR, tedy nad rámec dosud sjednaných závazků a mimo rámec kolektivní obrany a mohla by ohrozit české hospodářské zájmy. ČSSD proto požaduje, aby o umístění stanice rozhodli lidé v referendu. Poslanec ČSSD a příbramský starosta Josef Řihák tlumočil obavy obyvatel svého města mimo jiné z toho, že stanice by mohla ohrozit zdroje pitné vody.
Bendl: V tuto chvíli dělat referendum by bylo neseriózní
Vládní občanští a křesťanští demokraté vybudování základny podporují. Středočeský hejtman a místopředseda ODS Petr Bendl k umístění radarové stanice v ČR na Nově řekl: "V tuhle chvíli dělat referendum, když už ten příslib vlastně zazněl, je od České republiky neseriózní." Sociální demokraty Bendl obvinil, že se snaží "vytlouct politický kapitál". Podle Bendla se z jejich strany jedná jen o "kalkul".
Zelení podmiňují souhlas tím, že radar bude součástí obrany NATO. Základnu naopak odmítají opoziční komunisté.
Ve středu se má konat mimořádná schůze sněmovny a jedním z bodů programu je právě téma základny.
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist