Pokud se koaliční vláda ODS, lidovců a zelených rozhodne zrušit registrační pokladny a minimální daň, bude mít velkou šanci to prosadit. V Poslanecké sněmovně má sice jen polovinu křesel, ale poslanec zvolený za ČSSD Miloš Melčák by v těchto bodech hlasoval s vládním táborem, který by tak získal početní převahu nad opozicí a své záměry prosadil. Melčák by ale nepodpořil návrhy zavést pro pacienty poplatek 50 korun za návštěvu u lékaře, snížit porodné, zkrátit mateřskou či zrušit pastelkovné a pohřebné. Melčák to řekl serveru Aktuálně.cz.


Byl by i pro úpravy zákoníku práce a víkendové omezení kamionů. K úpravám v zákoníku práce uvedl, že by se o jednotlivých změnách poradil se šéfem Českomoravské konfederace odborových svazů Milanem Štěchem a pokud by s tím odbory nesouhlasily, změny by nepodpořil. "Je ale známá věc, že v zákoně jsou chyby, které se musí opravit," uvedl bez dalších podrobností.


V několika dalších oblastech nemá jednoznačně souhlasný či odmítavý postoj a říká, že je potřeba o nich diskutovat. Týká se to zrušení daně z dividend a dědické daně, prodloužení věku pro odchod do důchodu a změn ve vyplácení sociálních dávek - tedy aby je nedostávali ti, kteří nechtějí pracovat.


Při prosazování některých návrhů by vládní koalice mohla spoléhat i na druhého poslance zvoleného za ČSSD Michala Pohanku. V rozhovoru pro server iDnes.cz uvedl, že stejně jako Melčák nedal vládě žádný bianco šek při prosazování jejích záměrů. Pohanka také prohlásil, že nadále zůstává "členem levicové stovky". Tímto termínem se míní 100 hlasů, jež po loňských volbách do dolní komory získaly ČSSD a KSČM.


Pohanka řekl, že nemá vyhraněný názor například v otázce umístění radarové základny USA v ČR a evropské ústavy. O těchto věcech bude chtít se zástupci vlády mluvit. "Toto jsou věci, na které nemám zcela vyhraněný názor. Stejně jako k otázce rovné daně, určitě s tím nemůžeme souhlasit tak, jak to vláda avizovala," řekl.


Melčák a Pohanka byli do sněmovny zvoleni za ČSSD, ale její poslanecký klub museli opustit poté, co proti vůli strany umožnili, aby sněmovna vyslovila důvěru koaliční vládě ODS, KDU-ČSL a zelených. Oba se neúčastnili hlasování o důvěře, čímž koalici umožnili získat převahu nad ČSSD a KSČM a tím i důvěru parlamentu. Pohanka již vystoupil i z ČSSD. Její někteří funkcionáři v čele s předsedou strany Jiřím Paroubkem usilují i o vyloučení Melčáka, ale jeho mateřská, zlínská organizace strany to nepodpořila.