František Oldřich Kinský je českým občanem. Vyplývá to z rozsudku Městského soudu v Praze, který zrušil rozhodnutí ministerstva vnitra o neplatnosti osvědčení o státním občanství.

Kinský podal u různých soudů v České republice 157 žalob na majetek v údajné hodnotě až 40 miliard korun. Šlechtic žijící v Argentině dosud dva spory definitivně prohrál, pět jich pravomocně vyhrál. Kinského právník Jaroslava Čapka zatím neví, zda rozhodnutí o občanství bude mít vliv na možnost, aby bývalý šlechtic získal další zabavený majetek.

"Rozhodnutí soudu dokazuje, že pan Kinský v roce 1945 české občanství neztratil," cituje agentura ČTK Čapka.

Obvodní úřad Prahy 1 Kinskému vydal osvědčení o státním občanství České republiky v roce 2001. Odbor všeobecné správy ministerstva vnitra se s postupem úřadu v dubnu 2002 ztotožnil. V únoru 2004, poté co Kinský zvítězil v několika restitučních sporech, ale ministerstvo jeho občanství zpochybnilo. Osvědčení o státním občanství vydané Kinskému je prý "nicotným aktem". Je tedy neplatné a on o ně bude muset žádat znovu.

Městský soud ale 26. ledna podle rozsudku rozhodl, že nicotné je naopak rozhodnutí ministerstva. Podle soudu žádný zákon nevymezuje pravomoc ministerstva vydat takové rozhodnutí, které by zpochybňovalo výrok Obvodního úřadu. Rozhodnutí ministerstva vnitra tak prý bylo vydáno bez právního podkladu. Kopii rozsudku zaslal dnes agentuře ČTK předseda Hnutí na obranu majitelů realit Girolamo Giormani.

Tvrdí o sobě, že je Čech
Rodina Kinského o majetek přišla po druhé světové válce na základě Benešových dekretů kvůli spolupráci s nacisty. Polistopadové restituční zákony neumožnily návrat takto zabaveného majetku. Advokát Kinského ale tvrdí, že nemovitosti byly zabaveny neoprávněně, protože je nevlastnil Kinského otec, ale jeho v té době nezletilý syn František Oldřich, jenž nekolaboroval a měl českou národnost.

Kinský o sobě tvrdí, že je Čech, české občanství získal odvozením od původního československého, které na něj přešlo po rodičích, československých státních občanech. Právě tento argument podle Čapka uznal obvodní úřad.

V listopadu loňského roku Ústavní soud rozhodl, že majetek zabavený státem před 25. únorem 1948 nelze vymáhat prostřednictvím určovacích žalob, ale pouze na základě restitučních zákonů. Tento verdikt tak zřejmě zhatí některé určovací žaloby, jimiž se majetku, který kdysi patřil jeho rodině, domáhá právě Kinský. Pěti sporů, které již Kinský vyhrál, se ale verdikt Ústavního soudu netýká.