Hudební skladatel Karel Svoboda (+68) spáchal podle policie v neděli v Jevanech s největší pravděpodobností sebevraždu. Vše nasvědčuje tomu, že se zastřelil sám legálně drženou zbraní, sdělila středočeská policejní mluvčí Soňa Budská. Na přání rodiny nebude podle ní policie k případu poskytovat bližší informace.


Budská uvedla, že o Svobodově smrti informoval policii jeho soused v neděli krátce po 18:30 prostřednictvím linky 158. Na místo vyjel soudní lékař a tým vyšetřovatelů. Dnes se uskuteční soudní pitva. "Případ dále prošetřujeme, ale vypadá to jednoznačně na sebevraždu," uvedla mluvčí.


Svoboda zemřel ve věku 68 let. Byl jedním z nejúspěšnějších českých hitmakerů. Na jeho kontě jsou desítky úspěšných písní, stovky hudebních doprovodů k filmům, divadelním inscenacím, muzikálům a televizním seriálům. Napsal mimo jiné hudbu k písni Lady Carneval, složil též hudbu k filmu Tři oříšky pro Popelku nebo muzikálu Noc na Karlštejně.


S manželkou Vendulou měl syna Jakuba, z prvního manželství měl dceru a syna.


Kolegové jsou šokováni
Náhlá smrt hudebního skladatele Karla Svobody, který se v neděli podle policie zřejmě sám zastřelil, jeho kolegy šokovala. Podle zpěvačky Lucie Bílé je ale třeba skladatelovo rozhodnutí respektovat. Zpěvák a skladatel Michal David se pozastavoval nad tím, co Svobodu k jeho kroku vedlo.


"Pokud to bylo Karlovo rozhodnutí, musíme to s úctou respektovat," konstatovala Bílá. Podle ní je úcta to, co si Svoboda zaslouží ze všeho nejvíce. Pro zpěváka Karla Gotta byla smrt jeho dlouholetého přítele velkým šokem. "Žádné podrobnosti o tom nemám. Nevím, jak se to stalo a je to pro mě velký šok. Karel byl člověk, který naplno a nádherně žil a uměl. Byl to geniální člověk. Asi tam musely být nějaké velké, silné pohnutky," řekl zpěvák rozhlasové stanici Frekvence 1.


"Je to pro mě rána, pořád nad tím přemýšlím," řekl David. Se Svobodou byli hlavně kamarádi, rivalita mezi nimi jako skladateli podle jeho slov nevládla. "Naposledy jsem Karla viděl na premiéře Golema loni v listopadu a tam byl vcelku v pohodě," uvedl David.


O možných zdravotních problémech v této souvislosti mluvil scénárista Zdeněk Zelenka, který se Svobodou spolupracoval na muzikálu Golem. "Zřejmě měl (Svoboda) osobní i zdravotní problémy, asi i rodinné. Už jen to, jak zhubnul a naznačoval v různých větách. Dalo by se z toho vystopovat," připustil Zelenka, podle něhož byl Svoboda nejspíš už dávno rozhodnutý.
Také režisér Filip Renč uvedl, že se Svoboda několikrát zmiňoval o svých zdravotních problémech. "Nic specifického neřekl, ani nevysvětlil. Jeho vitalita a energie šla poslední dobou hodně dolů. Byl smutný, sklíčený. Bůhví, co toho bylo příčinou," uvedl Renč. "Mám smutné privilegium, že jsem poslední režisér, který zpracovával jeho hudbu," povzdechl si Renč. Skladatele považoval za výborného chlapa, kamaráda a osobnost.


Svoboda měl zdravotní problémy delší dobu. Na křtu v pražském klubu Duplex krátce po oslavě svých 65. narozenin v listopadu 2003 zkolaboval a byl převezen do nemocnice. Záchranáři měli tehdy podezření na komplikace související s vředovou chorobou. Ty se ale nepotvrdily a skladatel byl ještě téhož večera z nemocnice propuštěn. Zdravotní potíže na veřejnosti měl na loňském finále Miss ČR 2006 v Brně. Málem omdlel z vydýchaného vzduchu, neustále si kapesníkem utíral orosené čelo.


Odešel úspěšný hitmaker...
Karel Svoboda se narodil roku 1938 v Praze. Hudební nadání a první umělecké úspěchy měly zásadní vliv při volbě jeho profesionální dráhy. Opustil studium stomatologie na Karlově univerzitě v Praze a plně se začal věnovat hudbě.
V padesátých a šedesátých letech byl členem české populární rockové skupiny Mefisto. Nevěnoval se pouze hře na klavír, ale s úspěchem komponoval své první skladby. Byl členem uměleckého souboru experimentální divadelní scény Laterna Magika a divadla Rokoko, kde poprvé uvedl svoji scénickou hudbu.


Z pera Karla Svobody pocházejí největší hity Karla Gotta a jeho skladby se objevují v repertoáru všech předních českých zpěváků. Písně Lady Carneval, Kdepak, ty ptáčku, hnízdo máš, Stín katedrál, Hej, hej baby, Yveta, Čau lásko, Jsi můj pán a další slavné hity se hrály a dodnes hrají po celé Evropě. Jeho skladby získaly ceny na nejznámějších hudebních festivalech - v Tokiu, Rio de Janeiru či v Cannes.


Jméno Karla Svobody není svázáno pouze s písňovou tvorbou, ale také s velmi úspěšnými televizními produkcemi a hudbou k celovečerním filmům, ať již domácí nebo zahraniční produkce. Osobitá melodičnost Svobodovy hudební tvorby posílila romantiku českých filmových pohádek - Sůl nad zlato, Jak se budí princezny, Z pekla štěstí a Tři oříšky pro Popelku.


Ústřední píseň z posledně jmenovaného filmu, Kdepak, ty ptáčku, hnízdo máš?, v podání Karla Gotta byla u příležitosti 100. výročí české kinematografie vyhlášena druhou nejúspěšnější filmovou melodií v historii českého filmu.
Televizní seriály s hudbou Karla Svobody jsou oblíbené nejen v evropských zemích - patří k nim například Včelka Mája, Cirkus Humberto, Létající Čestmír, Pinocchio, Tao Tao, Návštěvníci, Kačenka a strašidla. Především kreslený seriál pro děti Včelka Mája podle románu Waldemara Bonselse zaznamenal obrovský úspěch po celém světě a písně ze seriálu vydané na deskách v celé řadě zemí - včetně Japonska, Jižní Ameriky či Austrálie - přinesly Karlu Svobodovi dlouhou řadu ocenění.


Úspěchy Svobodovy hudby v tvorbě pro děti přinesly řadu nabídek domácích a zahraničních producentů na zkomponování filmové hudby i k filmům a seriálům pro dospělé. Mezi nejúspěšnější patří seriál Big Man z produkce Taurus Film s Budem Spencerem a Ursulou Andressovou v hlavních rolích, Flash s Claudií Cardinalovou a Fabio Testim, Dobrodružství kriminalistiky, Což takhle dát si špenát a další. Karel Svoboda je autorem filmové hudby k úspěšnému projektu německého režiséra Josepha Vilsmaiera A nikdo slzu neuroní, který byl i v nominaci na Oscara Americké filmové akademie.


Autorské úspěchy Karla Svobody v oblasti písňové a filmové hudební tvorby jej na počátku sedmdesátých let inspirovaly k prvnímu velkému muzikálovému projektu Noc na Karlštejně, jehož filmová i divadelní podoba je úspěšnou až do dnešní doby.


Za svou hudební tvorbu obdržel Karel Svoboda doma i v zahraničí celou řadu zlatých a platinových desek i jiných ocenění. Získal tak například pět zlatých desek německé firmy Polydor, od českého Supraphonu poté diamantovou desku za více než deset miliónů prodaných zvukových kopií s jeho hudbou a od Akademie české populární hudby tři České hudební ceny.
Úspěšným hudebním dílem Karla Svobody je původní český muzikál Dracula, který měl premiéru 13. října 1995 v Praze. Více než 1,5 milionů diváků, kteří představení zhlédli v Praze, Bratislavě, Prešově, jihokorejském Soulu a Moskvě, a více než 250.000 prodaných zvukových kopií s nahrávkou muzikálu jsou nejlepším důkazem obrovského úspěchu Draculy. Zájem o uvedení tohoto muzikálu projevili partneři v Belgii, Francii a Německu. Posledním hudebním dílem Karla Svobody je původní český muzikál Monte Cristo.


V roce 2005 se stal Svoboda otcem Jakuba, kterého mu porodila manželka Vendula. Tu si vzal v polovině devadesátých let. Jejich první dítě, dcera Klára, zemřela v srpnu 2000 na akutní leukémii ve věku čtyř let. Z prvního manželství měl Svoboda dvě dospělé děti, syna Petra a dceru Janu.