Lidé podle premiéra Mirka Topolánka (ODS) nesmí zapomínat na to, co vedlo k vyhlazování především židovských obyvatel za druhé světové války. Pokud opět dopustí, aby individuální svobodu vytlačil duch kolektivismu, umožní vznik nového holokaustu. Předseda vlády to dnes uvedl na shromáždění, které se konalo v Senátu při příležitosti Dne památky obětí holokaustu a předcházení zločinům proti lidskosti.


"Pamatujme, co způsobilo hrůzy minulosti, aktivně bojujme s hrozbami současnosti, abychom se my všichni nemuseli bát budoucnosti," prohlásil premiér.


Pokud se podle něj lidé kvůli nenávisti a závisti budou vzdávat osobní svobody ve jménu blaha kolektivu, pak se k vládě budou dostávat pragmatičtí technologové moci, pro něž je lidský život jen políčkem statistiky. "Jakmile se ke slovu dostanou sociální inženýři, ty chladné lidské, nebo spíše nelidské kalkulačky, svobodný jedinec si nemůže být jist ani majetkem, ani životem," uvedl předseda vlády.


Antisemitismus je podle něj stále živý. "Evropané vidí v židovském státě málem větší riziko pro mezinárodní mír, než představují teroristé. Je hanbou starého kontinentu, že takto uvažuje spousta jeho obyvatel 60 let poté, co jejich předci dopustili holokaust," řekl Topolánek. "Snažíme se prokazovat úctu cizím kulturám, které se k nám často chovají nepřátelsky. A nemáme v našich srdcích dost místa pro bratry, jimž jsme dovolili tak strašně ublížit," dodal.


Předseda Senátu Přemysl Sobotka (ODS) mimo jiné kritizoval snahy antisemitů o popírání holokaustu. "Dnes se ovšem tito lidé neštítí dovolávat se svobody slova, ačkoli sami by ji v případě své vlády nikdy nedopřáli druhým," uvedl. Podobně se vyjádřil i šéf sněmovny Miloslav Vlček (ČSSD). "Je naprosto nepřijatelné, aby systematické vyvražďování národů a národností kdokoliv zlehčoval a zpochybňoval," prohlásil po shromáždění v Senátu.


Viceprezident Mezinárodního osvětimského výboru Christoph Heubner podotkl, že "největší nepřítel, kterého máme, je lhostejnost". Ocenil proto skutečnost, že OSN má dnes odmítnout zneuznávání holokaustu.


Na shromáždění se sešli lidé, kteří přežili hrůzy nacistických koncentračních táborů. Podle tajemníka Federace židovských obcí Tomáše Krause i proto, aby jejich individuální paměť přešla do paměti kolektivní. O svých pocitech během věznění v koncentračním táboře Osvětim-Birkenau velice výmluvně hovořila Erika Bezdíčková, které nacisté vyvraždili celou rodinu. "Během pobytu v Birkenau jsem se často tázala, kdo je na tom lépe. Ti, co už nic nevědí, či ti, kteří zůstali naživu," uvedla. Přiznala, že po válce dlouho s nikým nemohla mluvit o tom, co se stalo. "Stejně by mi nikdo, kdo tam nebyl, neuvěřil," uvedla.