"Riziko je už to, že naši vojáci jsou v operacích v Afghánistánu či Iráku," řekl novinářům náčelník generálního štábu Pavel Štefka po středečním zasedání Bezpečnostní rady státu, jejíž účastníci včetně prezidenta Václava Klause souhlasili se zahájením rozhovorů s USA o vybudování základny.


Štefka současně odmítl obavy Ruska a Číny, že by radar mohl monitorovat jejich spozemní vojska či námořní flotily - jeho cílem je bránit se proti ojedinělým střelám z rizikových států, jako jsou Írán nebo Severní Korea.


Radarová základna je z vojenského hlediska jedním z nejvíce utajovaných objektů, který má mimořádnou ochranu včetně několika bezpečnostních zón omezující pohyb lidí a letadel. "Nemáme informace o tom, že by takový prostor byl napaden v jiných zemích, kde tyto základny jsou," poznamenal Štefka.


Potvrdil, že radar patří k prvním objektům, na které nepřítel útočí. K napadení ale nemůže použít rakety, nýbrž protiradarové střely umístěné na letadlech. "Státy, proti nimž se toto opatření připravuje, takové možnosti ani nemají," zdůraznil. Ochranu radaru by podle něj zřejmě zajišťovala česká armáda v rámci ochrany vzdušného prostoru republiky, bude ale záležet na dohodě s USA.



Obavy ruských generálů ze "špehování" jsou podle něj nesmyslné. "Radar sleduje až odpálenou raketu, nemůže sledovat to, co se děje na zemi, už kvůli terénu. Je to naprostý nesmysl," uvedl Štefka. Podobná vyjádření přičítá spíše snaze ruských armádních špiček získat tímto způsobem od státu další peníze.


Česká armáda je připravena poskytnout Spojeným státům dva své výcvikové prostory - středočeské Jince nebo Libavou u Olomouce. Štefka řekl, že obě území jsou stejně kvalitní a bude záležet na výběru amerických specialistů. Život okolních obcí umístění radaru podle něj významně neovlivní. "Radar není zapnutý neustále, jen v případě potřeby. Obavy o tom, že to tam bude rušit signál televizí nebo mobilních telefonů, jsou zcela liché," uvedl. Současně by nepřeceňoval ani ekonomické výhody, i když určitá příležitost pro místní firmy to podle něj bude například v oblasti zásobování. "Velké ekonomické výhody tam nevidím," prohlásil.


Štefka stejně jako premiér Mirek Topolánek (ODS) také odmítl námitky, že americký protiraketový štít v Evropě nemá být součástí systému Severoatlantické aliance. "Bude to součástí protiraketového systému NATO. To jsou tak drahé a tak sofistikované systémy, že by bylo zbytečné zavádět nový systém," prohlásil náčelník generálního štábu.