Možné umístění radaru Spojených států v Česku nesouvisí s českým úsilím o zrušení amerických víz, k odstranění vízové povinnosti může ale nepřímo přispět, uvedl vicepremiér a bývalý velvyslanec v USA Alexandr Vondra (ODS). Současně odmítl spekulace, že by základna byla předmětem výměnného obchodu za víza. Spojené státy požádaly v pátek Česko o zahájení jednání o stavbě radaru na detekci nepřátelských raket.


Konečné rozhodnutí o výstavbě radaru ještě nepadlo, Vondra je ale přesvědčen, že by Česko mělo žádosti vyhovět. Česko má podle něj zájem na pokračování americké přítomnosti v Evropě, je podle něj nutné udržet silnou Severoatlantickou alianci a transatlantickou vazbu.


K možné souvislosti s vízy uvedl, že by to byl nepochybně krok, který by spíše pomohl, než uškodil. "Není to věc, s níž bychom se pohybovali v oblasti nějakých výměnných obchodů," zdůraznil však vicepremiér.


Paroubek je spíše pro, Fico by odmítl
Předseda opoziční ČSSD Jiří Paroubek není proti stavbě radaru, připouští ale, že je uvnitř své strany v menšinovém postavení. Řekl, že o základně se svými stranickými kolegy bude ještě jednat. Podle výsledku hovorů případně svůj názor opraví, dodal.


Slovenský premiér a šéf slovenské sociální demokracie Robert Fico, s nímž se v úterý Paroubek sešel v Praze, uvedl, že by s umístěním radaru na Slovensku nesouhlasil. Zdůraznil ale, že je to jen jeho osobní názor, a připustil, že kdyby o tom jednala celá koalice, tak by možná dospěla k jinému názoru. "Snažím se říkat to, čemu věřím, a ne to, co mi někdo nadiktuje nebo napíše na papír," řekl Fico.


Případné zrušení víz do USA pro občany zemí, které vstoupily do EU v roce 2004, tedy i ČR, bude tématem středečního jednání diplomatů v Praze. Dopolední schůzky se zúčastní zástupci USA, ČR, Polska, Maďarska, Slovenska, Lotyšska, Litvy či Estonska a také Řecka, jehož obyvatelé rovněž potřebují pro cesty za oceán vízum. Odpoledne pak budou následovat bilaterální česko-americké konzultace.