Premiér Mirek Topolánek prý necítil triumfální pocit vítězství poté, co jeho koaliční vláda v pátek večer získala důvěru sněmovny. Zažíval spíš úlevu z toho, že po 230 dnech od voleb má země stabilní uspořádání.

"Není čas na triumfy a bouchání šampaňského. Čeká na nás velmi tvrdá práce, každý významnější zákon budeme muset předjednat," řekl novinářům Topolánek. I když sociální demokraté zatím jeho nabídku odmítli, je připraven klíčové vládní záměry s opozicí předem konzultovat.

Předseda ČSSD Jiří Paroubek o Topolánkově vládě prohlásil, že nemá šťastný start, protože je postavena na zradě, korupci a politickém vydírání. Narážel tak na fakt, že ji tolerují bývalí členové klubu ČSSD Michal Pohanka a Miloš Melčák. "Je to vláda, ve které je zabudováno mnoho nesourodých prvků," uvedl Paroubek na tiskové konferenci po hlasování. Kritizoval i složení kabinetu, ve kterém podle něj nemá téměř nikdo manažerské zkušenosti.

Sociální demokraté podle Paroubka nesáhnou k nulové toleranci. "Je dobré, aby opozice a koalice spolu hovořily," uvedl. ČSSD prý nebude za každou cenu iniciovat hlasování o vyslovení nedůvěry vládě. Pro levicovou opozici už bude případné vyslovení nedůvěry obtížné. Platí totiž, že zatímco pro získání důvěry stačí nadpoloviční většina přítomných, pro vyslovení nedůvěry je vždy potřeba nejméně 101 hlasů.


Čunek: Vláda vydrží nejméně do podzimu
Konec zdlouhavého "přetahování" o podobu nové vlády uvítal i šéf KDU-ČSL Jiří Čunek. "Jsme rádi, že ta agónie skončila, že vláda začne pracovat a předkládat zákony. Nebude to jednoduché, ale je důvod k určité radosti, že můžeme začít dělat něco jiného, než co se tady dělo osm měsíců," řekl novinářům.

Vláda je podle něj připravena o návrzích zákonů vyjednávat jak s opozicí, tak s Melčákem a Pohankou. Výhodou podle něj přitom může být, že koalice po měsících vyjednávání s ČSSD dobře zná její programové mantinely. Vláda podle něj vydrží nejméně do podzimu. "Budeme pracovat tak, jako bychom tu měli být celé volební období a u rozpočtu uvidíme," zhodnotil šance kabinetu.

Předseda Strany zelených Martin Bursík bere fakt, že pozice vlády bude křehká, i jako určitou výhodu. "Tato vláda má většinu, která je těsná. To samozřejmě povede vládu k tomu, aby se chovala korektně a solidně. To také prospívá demokracii a politickému dialogu," soudí. Když je velká koalice, může vláda sněmovnu "válcovat", v tomto případě má ale opozice šanci něco zvrátit. To podle Bursíka bude nutit vládu důsledně vysvětlovat své záměry.

Podle předsedy KSČM Vojtěcha Filipa bude nová vláda velmi slabá, což špatně poznamená hospodaření státu i postavení země v Evropské unii. "Vláda, která získala dnes velmi podivným způsobem důvěru, bude v pozici slabé vlády. A to pro Českou republiku nevěstí nic dobrého," řekl.