Rozhodnutí poslanců ČSSD Michala Pohanky a Miloše Melčáka umožnit vládě získat důvěru sněmovny je podle předsedy ČSSD Jiřího Paroubka ukázkou politické korupce a nečestnosti. Paroubek oba své stranické kolegy označil za "zrádce, kteří po celou dobu hráli pokryteckou hru." Jejich rozhodnutí je pro ČSSD obrovským zklamáním, řekl Paroubek.

Kabinet Mirka Topolánka vzniká na základě "vydírání, podvodu a zrady," prohlásil Paroubek na tiskové konferenci ve sněmovně krátce poté, co na stejném místě Melčák s Pohankou za přítomnosti premiéra oznámili svůj záměr tolerovat kabinet.

Melčák i Pohanka v rozhovoru s novináři jakékoliv obvinění z korupce odmítli. "Mám čisté svědomí," řekl na dotaz agentury ČTK Melčák a stejně se vyjádřil i Pohanka.


ČSSD podá trestní oznámení
Paroubek důkazy pro svá tvrzení neuvedl. "Proč najednou lidé, kteří ještě ve čtvrtek hovořili o tom, že takovou vládu nepodpoří, ... ji najednou podporovat chtějí?" dotázal se řečnicky. Doba na zveřejnění důkazů ale podle něj přijde. Řekl také, že ČSSD podá trestní oznámení pro podezření z úplatkářství. Na dotaz agentury ČTK ale neuvedl, zda to bude na neznámého pachatele nebo na konkrétní lidi. Poslanci ČSSD, kteří kabinetu pomohou k důvěře, by podle ČSSD měli zveřejnit majetkové poměry.

Sociální demokraté podle Paroubka o záměru obou poslanců, kteří loni opustili klub ČSSD, věděli od pondělního večera, ale zdráhali se tomu uvěřit. Předseda ČSSD zároveň připomněl slova prezidenta Václava Klause, který už dříve varoval před vládou závislou na "přeběhlících" včetně podezření z korupce.


O vyloučení z ČSSD rozhodne členská základna
Lídři ČSSD už dříve řekli, že pokud by někdo ze sociálních demokratů v rozporu s rozhodnutím strany umožnil Topolánkově vládě existenci, hrozí mu vyloučení z ČSSD. Dnes Paroubek uvedl, že o tom rozhodne členská základna. Melčák na dotaz novinářů dodal, že i kdyby ho z ČSSD vyloučili, neopustí své sociálnědemokratické zásady. Do jiné sněmovní frakce vstupovat nehodlá.


Kuchtová, Bursík a Čunek vyzváni k rezignaci
Předseda klubu ČSSD Michal Hašek dnes navíc vyzval některé ministry kvůli jejich údajným prohřeškům, aby z vlády odešli. Takto se obrátil na ministryni školství za Stranu zelených Danu Kuchtovou, vicepremiéra a předsedu lidovců Jiřího Čunka a vicepremiéra a šéfa zelených Martina Bursíka. Čunek se funkce ve vládě vzdávat nebude, nespáchal žádný trestný čin, a nemá k tomu proto žádný důvod, řekl mluvčí KDU-ČSL Ondřej Jakob. Ani Kuchtová a Bursík na výzvu ČSDD reagovat nebudou. "Řekli jsme, že jsme ochotni diskutovat o věcných tématech," cituje agentura ČTK Bursíka.

Kuchtovou Hašek nařkl z toho, že svými postoji k jaderné elektrárně Temelín ohrožuje "energetickou bezpečnost" republiky. Čunek by měl podle Haška odejít kvůli možnému podezření, že přijal úplatek. Šéf lidovců ale dnes prohlásil, že nic neprovedl a s policií hodlá maximálně spolupracovat. Bursík má podle Haška rezignovat, pokud neodpoví na údajné otázky kolem svého majetku.

Socialisté tak několik členů vlády vyzvali k odchodu ještě předtím, než vůbec kabinet požádal sněmovnu o důvěru. Paroubek dal několikrát najevo, že pokud vláda důvěru získá, bude jí ČSSD tvrdou opozicí. Nevěří, že kabinet vydrží celé volební období. Vláda nemá podle něj morální kredit.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist