Jednání v přímém přenosu mezi vládními stranami ODS, KDU-ČSL, SZ na jedné straně a ČSSD na druhé nedospělo k dohodě. Předseda ČSSD Jiří Paroubek odmítl tolerovat nově jmenovanou vládu. Jednání připomínalo spíše televizní duel mezi Mirkem Topolánkem a Jiřím Paroubkem. Pesimistická očekávání trojkoalice o přínosu přítomnosti médií u jednání se naplnila.


Předseda ODS nyní pravděpodobně začne jednat s jednotlivými poslanci ČSSD. Uvedl, že každého poslance sociální demokracie osloví dopisem. Topolánek spojil vyslovení důvěry pro svůj kabinet se svou politickou budoucností.


Hodnocení aktérů jednání
Mirek Topolánek (ODS):"Nečekal jsem, že se z toho míní udělat až takové představení. Ale je mi to celkem jedno. Možná jsme neměli sundaná saka a možná jsme při těch jednáních za uzavřenými dveřmi méně formální, ale jinak jsem takových jednání v posledních měsících zažil desítky," řekl Topolánek.


Jiří Paroubek (ČSSD):Paroubkovi se přímý přenos z jednání, které se konalo v prostorách předsedy sněmovny Miloslava Vlčka, zdál "zajímavý a novátorský". Zdůraznil, že sociální demokraté chtěli veřejnosti bez zkreslení říci, kvůli jakým výhradám nemíní umožnit Topolánkově kabinetu vládnout, a proto iniciovali veřejné zasedání. Smyslem bylo i ukázat, že sociální demokraté nejsou "nevychovanci", ale že jednají slušné, věcně, připraveně", dodal předseda ČSSD.


15:05
Topolánek opakovaně žádá od ČSSD jasnou odpověď. "Pro vaši vládu nezvedneme ruku, ani ji nebudeme tolerovat," uzavřel Paroubek. Topolánek lituje, že se dnešní jednání nezdařilo. Politici ukončili středeční odpolední schůzku, tentokrát mimořádně vedenou v přímém přenosu.


15:01
Předseda KDU-ČSL Jiří Čunek uvedl, že dosavadní jednání se zúžila na ideologickou záležitost mezi ODS a ČSSD. Chce vědět, jaké jsou podmínky pro toleranci vlády a ochotu diskutovat.


14:57
Bohuslav Sobotka namítl, že trojkoalice musí přistoupit na větší kompromisy, pokud chce získat toleranci ČSSD.
"Milý Slávku Sobotko, teď kašlu na televizní kamery, tvůj výstup je jako ze 4. června po volbách," řekl Topolánek. "Snažíte se dostat jednání do bodu nula, je sedm měsíců po volbách," rozčílil se Topolánek.


14:55
"Je jednoduché provést slohové cvičení na téma Jak se liší koaliční dohoda od programu ČSSD," zapojil se do diskuse první místopředseda ODS Pavel Bém.


14:49
Topolánek řekl, že požadavky ČSSD mu připomínají předvolební program ČSSD. Dodal, že v prosinci byla ODS s ČSSD dále.


14:46
Paroubek se dostává ke kritice ministrů. Nelíbí se mu "přeřazení" Gandaloviče z MMR na ministerstvo zemědělství. Rovněž zpochybnil odbornou způsobilost pro vedení ministerstva u Dany Kuchtové a Heleny Třeštíkové.


14:44
Paroubek požaduje zřízení vyšetřovací komise k takzvané Kubiceho zprávě. "A k jejímu obsahu," doplňuje s úsměvem Topolánek.


14:41
Topolánek žádá jasnou odpověď od Paroubka. "Vy tři strany nemáte těch 51 procent," namítl Paroubek. "Proto tady sedíme," odvětil Topolánek.


14:40
Topolánek přerušil Paroubka. Topolánek navrhl, aby výčet požadavků ČSSD byl předán druhé straně v písemné formě.


14:35
Paroubek začal s výčtem požadavků ČSSD. Nechce snižovat zaměstnanecké jistoty. Je proti privatizaci České pošty a Českých drah. Částečnou privatizaci ČEZ připouští, musí jí však předcházet důkladná analýza. Rovněž nesouhlasí se snižováním základu pro odvody sociálního a zdravotního pojištění pro OSVČ. Obává se také rušení zákona o neziskových nemocnicích.


14:33
Martin Bursík zdůraznil, že klíčová není shoda na programu vlády, protože ČSSD není koaličním partnerem. "Rozdíly nejsou fatální pro politickou spolupráci," řekl Bursík.


14:32
Pokud se na klíčových věcech neshodneme, ve sněmovně stejně neprojdou, řekl Topolánek.


14:30
Bohuslav Sobotka řekl, že nedohoda panuje v dani z příjmu, u majetkových daní a u sazby DPH.


14:29
Kalousek připomněl, že vláda stejně samostatně reformy neprosazuje. Reformy jsou uskutečňovány prostřednictvím Poslanecké sněmovny.


14:26
Miroslav Kalousek zdůraznil, že kromě sazby daně z příjmu se daňová reforma shoduje s tím, co bylo projednáno s ČSSD v prosinci 2006.


14:24
"Reformy se dají dělit na promyšlené a nepromyšlené," řekl Sobotka. Podle něj mají mnohé reformy navrhované trojkoalicí nerovnoměrný dopad na obyvatele ČR.


14:21
Paroubek nechce bagatelizovat problémy na odpoveď ano, nebo ne. Místopředseda ČSSD Bohuslav Sobotka začíná hovořit o programu vlády. "Oblast nedohody byla významná," řekl Sobotka.


14:18
Topolánek požaduje jednoznačnou odpověď od ČSSD, zda jsou ochotni s trojkoalicí jednat. "My jsme připraveni jednat se všemi," řekl předseda ČSSD Jiří Paroubek s narážkou na to, že KSČM se jednání neúčastní.


14:14
"Z čeho máte strach, když v devadesáti procentech se shodujeme," ptá se řečnicky předseda ODS čelných politiků ČSSD.
Topolánek přiznává, že shoda nepanuje v daňové reformě. Dodává, že o daňové zákony se stejně ještě budou vést dlouhé polemiky ve sněmovně.


14:12
Topolánek nabízí ČSSD vedení sněmovny, důležitých sněmovních výborů a zastoupení v kontrolních orgánech státních či polostátních podniků.


14:08
Předseda ODS Mirek Topolánek hovoří o situaci v jednotlivých stranách. Přesvědčuje Paroubka, že by bylo pro ČSSD výhodné zůstat v "důstojné opozici".


14:04
Paroubek odmítá formální moderování diskuse. Naproti Paroubkovi sedí předsedové trojkoaličních stran, Topolánek má vedle sebe prvního místopředsedu ODS Pavla Béma, lídr lidovců Jiří Čunek jedná s ministrem financí Miroslavem Kalouskem, předseda SZ Martin Bursík je v místnosti s Danou Kuchtovou, ministryní školství.


14:02
V jedné z místností ve sněmovně se scházejí politici ODS, KDU-ČSL, SZ a ČSSD. "Televize zůstanou," zavelel předseda ČSSD Jiří Paroubek. Ostatní novináři jsou z místnosti vykázáni.


14:00
Jednání zatím na půdě Poslanecké sněmovny nezačalo.


Předchozí vývoj událostí
Sociální demokraté se ve 14:00 sejdou ve sněmovně s lídry trojkoalice. Zástupci ODS, KDU-ČSL a Strany zelených chtějí s nejsilnější opoziční stranou jednat o podmínkách tolerance druhé vlády Mirka Topolánka. ČSSD stojí o to, aby se schůzka uskutečnila za přítomnosti médií, aby veřejnost získala nezkreslené informace. Vládní strany ale považují za nemožné dohodnout "v přímém přenosu" něco zásadního.


Sociální demokraté už dali najevo, že kvůli programu i personálnímu složení je pro ně trojkoaliční projekt nepřijatelný a horší než první Topolánkova vláda ODS. V úterý oznámili, že jsou připraveni se sejít, ale žádají přímou účast sdělovacích prostředků. Rovněž komunisté kritizují vládu. Nepřijatelná je pro ně přítomnost zelených v pravostředové vládě.


Topolánek i předsedové obou menších koaličních stran předsedovi ČSSD Jiřímu Paroubkovi vzkázali, že jsou pro otevřenost rozhovorů, nechtějí ale ze seriózních politických jednání dělat komedii v přímém přenosu. Premiér nabídku označil za další Paroubkův pokus rozhovory o vládě zdržovat a komplikovat.


Šéf lidovců Jiří Čunek však nevyloučil, že by se schůzka mohla uskutečnit i za přítomnosti televizních kamer. K takové formě má ale výhrady. "Nechci jednání předem zablokovat, ale nezdá se mi to příliš průhledné," cituje Čunka agentura ČTK.


Místopředseda ČSSD Zdeněk Škromach uvedl, že záleží na souhlasu trojkoaličních politiků, zda setkání bude veřejné. Podle ČSSD by to bylo užitečné. "Alespoň bychom mohli veřejně prezentovat naše výhrady ke koaličnímu programu a to, jak se koaliční politici chovají arogantně," řekl Škromach.


Předseda poslanců ČSSD Michal Hašek naznačil stanovisko sociálnědemokratických poslanců. "Jestliže hovoří koalice o jednání, je to jen takový nátěr. Jak chcete jednat o věcech, které už jsou ve skutečnosti konstituovány? K personálním záležitostem nelze uplatnit připomínky, protože vláda byla jmenována. Koaliční dohoda, která obsahuje důležité programové prvky, mimochodem mnoho z nich je pro sociální demokracii výrazně nepřijatelných, je podepsána," řekl Právu Hašek.


Jednání před kamerami je ojedinělé řešení
Živé vysílání z Poslanecké sněmovny avizuje od 14:00 zpravodajská stanice ČT24. Pokud se skutečně rozhovory politiků odehrají za přítomnosti novinářů, pak to bude nejen v České republice naprosto ojedinělá událost.


V zahraničí panuje rovněž zvyklost, že politici jednají za zavřenými dveřmi a teprve poté předstupují před novináře. V Česku jsou veřejně přístupná zasedání sněmovny a jejích výborů, vláda zasedá bez účasti sdělovacích prostředků. Také veškerá jednání o vládách se v minulosti vždy konala bez médií.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist