Předseda ČSSD Jiří Paroubek se na Pražském hradě sešel s prezidentem Václavem Klausem a představil mu svůj nový plán na řešení povolební krize. Po téměř hodinové schůzce získal dojem, prezident jeho návrh vnímá příznivě. "Prezident přijal můj návrh poměrně pozitivně," uvedl po schůzce Paroubek.


"Prezident republiky vyslechl představu Jiřího Paroubka a ČSSD o řešení současné politické situace, jejíž novinkou je návrh převolit vedení Poslanecké sněmovny ještě před hlasováním o důvěře vládě ve 2. pokusu. Rozumí tomu tak, že je tento krok zamýšlen jako pojistka proti vzniku ústavní krize v situaci, kdy by eventuálně došlo k neúspěchu druhého hlasování o důvěře vládě," stojí v tiskovém prohlášení Hradu.


Prezident na schůzce zopakoval, že je stále pro dohodu politických stran, tedy že je proti tzv. přeběhlictví. "To platí i pro tuto chvíli a i pro eventuální 3. pokus o sestavení vlády," ujistil mluvčí Hradu Petr Hájek.


Bém: Třetí pokus nedostávají ani pionýři
První místopředseda ODS Pavel Bém v Českém rozhlase varoval před "chytristikou" Jiřího Paroubka. Zcela kategoricky odmítl, aby nastal třetí pokus. "Musíme udělat vše pro to, aby trojkoaliční vláda získala důvěru," řekl v ČRo.


Současné postavení Mirka Topolánka v ODS komentoval slovy, že politici dostávají šanci jednou, maximálně dvakrát. "Třetí pokus nedostávají ani pionýři," sarkasticky dodal na adresu předsedy ODS.


Šéf Senátu nesouhlasí s hodnocením Klause
S Klausovým hodnocením Paroubkova plánu nesouhlasí předseda Senátu Přemysl Sobotka (ODS). "Rezignace a znovuzvolení téhož předsedy Poslanecké sněmovny ještě před druhým pokusem o vyslovení důvěry vládě výměnou za post premiéra v pokusu třetím, je nestandardním řešením. Do doby, než proběhne druhý pokus je nezodpovědné mluvit o ústavní krizi. Paroubkův projekt nabízí místo programu obchodování s funkcemi. Je to pokus o silové a nátlakové řešení, jehož smyslem je vytvořit faktickou vládu velké koalice bez programového a proreformního průniku programů. Apeluji proto - držme se ústavy," uvedl Sobotka v tiskovém prohlášení.


Paroubkův plán: společně s ODS a lidovci
Návrh ČSSD spočívá v tom, že by v případném třetím pokusu o sestavení vlády předseda sněmovny za ČSSD nominoval premiéra podle představ ODS. Ještě před tím by do čela sněmovny poslanci znovu zvolili sociálního demokrata Miloslava Vlčka.


Pokud strany tento návrh nepřijmou, je ČSSD připravena sestavit vlastní menšinovou vládu a ucházet se s ní o důvěru poslanců. Paroubek před novináři zdůraznil, že Vlček by rezignoval ještě před tím, než druhá vláda Mirka Topolánka podstoupí hlasování o důvěře. Do té doby se stihla i nová volba šéfa sněmovny, do které by ČSSD znovu nominovala Vlčka.


ČSSD počítá s tím, že ani Topolánkův druhý kabinet nezíská důvěru poslanců, Paroubek mu dává jen pětiprocentní šanci. Ještě dříve by šéf sněmovny Miloslav Vlček (ČSSD) rezignoval a sociální demokraté by ho navrhli znovu. "Návrh určitě podáme tak, abychom mohli hlasovat o předsedovi sněmovny ještě před hlasováním o důvěře vládě," řekl novinářům Paroubek.


Nová volba má ukázat sílu a schopnost ČSSD získat většinu pro jejího kandidáta - ale přesto nabízí ODS právo vybírat premiéra ve třetím pokusu. Předseda dolní komory se stává klíčovou postavou na politické scéně právě ve třetím pokusu, protože od prezidenta přebírá pravomoc vybírat premiéra.


"Je to věc ODS," reagoval Paroubek na otázky, zda by se mu místo Topolánka lépe jednalo například s Pavlem Bémem, kterého zná z pražské radnice. Poznamenal nicméně, že s Bémem i dalšími primátory za ODS se dokázal vždy rychle shodnout na spolupráci při řízení metropole. "Musím říct, že se mi s ODS za těch sedm měsíců jedná špatně," uvedl. Topolánek, který čelí kritice z vlastních řad a musí se vyrovnávat s rodinnou krizí, podle něj povolební vyjednávání nezvládá. "Nenašli jsme společnou řeč a nemyslím si, že to bylo způsobeno mojí neschopností," soudí Paroubek.


Koalice občanských, sociálních a křesťanských demokratů by podle něj mohla fungovat do podzimu 2009 - kvůli českému předsednictví v EU v prvním pololetí tohoto roku by se tak prý podstatně zkrátila předvolební kampaň. Vláda by fungovala prakticky na stejných principech, na jakých se dohodla v prosinci - ještě předtím, než výkonná rada ODS spolupráci s ČSSD odmítla. "Podstatou toho návrhu je politický kompromis, který by nebyl založen na přeběhlících," tvrdí Paroubek.
Pokud strany návrh socialistů nepřijmou, je ČSSD připravena sestavit vlastní menšinovou vládu a ucházet se s ní o důvěru poslanců.