Stabilní česká vláda do Vánoc nehledě na všechny sliby nevznikne, rýsuje se už jako vládní krize. Navíc se nejnovější snahy jmenovaného premiéra Mirka Topolánka dostaly do slepé uličky "objevením" takzvané rakouské "spojky" v podobě Karla Schwarzenberga, nominovaného na šéfa diplomacie. Píše to dnes v komentáři k vývoji kolem české vlády rakouská agentura APA.


"Když se v létě krátce po volbách čeští novináři svých politiků ptali, zda bude mít republika novou stabilní vládu do Vánoc, bylo to považováno div ne za provokaci. Nyní se ale ukázalo, že jejich odhady nebyly až tak špatné, že to byla spíš ještě příliš optimistická prognóza. Už víc než půl roku hledá Česko kabinet, který by měl důvěru většiny parlamentu, a toto hledání bylo zatím bezvýsledné."



Už kolikrát se zdálo, že bylo konečně nalezeno východisko z patové situace mezi stranami v parlamentu. Právě tolikrát ale tyto pokusy vždy prakticky v poslední minutě zkrachovaly. Naposledy se tak stalo ve čtvrtek, když Topolánek předložil hlavě státu složení koaliční vlády trojkoalice ODS, KDU-ČSL a Zelených. Prezident Václav Klaus ale tento kabinet - nijak překvapivě - odmítl. Požaduje, aby si Topolánek v parlamentu zajistil stabilní většinu a nespoléhal jen na dva přeběhlíky z ČSSD.


"Kromě toho dostala česká vládní krize své 'rakouské spojení', když prezident Klaus kritizoval nominaci senátora Karla Schwarzenberga na post ministra zahraničí," píše APA s narážkou na kdysi slavný film Francouzská spojka (French Connection). Neschopen dostatečně rozhodně obhajovat české zájmy by měl podle Pražského hradu být Schwarzenberg proto, že stále ještě "stojí jednou nohou ve Vídni".


"Schwarzenberg sice utekl po komunistickém puči v roce 1948 s rodiči do Rakouska. 'Kníže' však nikdy nebyl rakouským občanem, je majitelem švýcarského a českého pasu," zdůrazňuje APA.


Marně se Topolánek snažil na společné tiskové konferenci s Klausem obhajovat svůj nejnovější projekt trojkoalice. Klaus zůstal tvrdý, i když mu ústava mnoho pravomocí při vytváření vlády neposkytuje. Navrženou vládu jmenovat musí, jen mu ústava neukládá žádnou lhůtu, dokdy tak má učinit. Jak už se ukázalo i v některých dosavadních vládních krizích, Klaus toho umí dobře využít, aby vyvinul nátlak.


Topolánek je dopálený; zřejmě se rozhodl na své druhé verzi "malé" trojkoalice trvat, píše APA. "Já i veřejnost jsme se těšili, že nová vláda bude do Vánoc. Nejsem to já, kdo tento proces brzdí," cituje Topolánka rakouská agentura. Česká média označují situaci za "válečný stav" mezi premiérem a prezidentem. "Nyní to bude spíš válka nervů o to, kdo dříve povolí," uzavírá rakouská agentura.