Právě skončený kongres ODS v podstatě potvrdil dosavadní kroky šéfa strany Mirka Topolánka a umožňuje cestu k sestavení vlády tří až čtyř stran, shodli se politologové Petr Just a Bohumil Doležal.

Usnesení kongresu dává podle politoložky Vladimíry Dvořákové staronovému předsedovi širší mandát a otevírá mu prostor pro kompromisy a dohody.

Politology překvapil neúspěch Němcové
Znovuzvolení Topolánka předsedou se dalo očekávat, jeho mandát je silný, cituje agentura ČTK Justa. Toho však překvapilo, že z vedení ODS vypadla dosavadní místopředsedkyně Miroslava Němcová, protože reakce na její vystoupení byly na sjezdu velmi dobré. "Navíc ve vedení strany není žena, některé lidi to může zklamat," uvedl. Podle Dvořákové je škoda, že Němcová ve vedení nebude.

"Němcová ze všech místopředsedů zastávala nejkritičtější pozici k duhové koalici, a nepodařilo se jí to prosadit," řekl Doležal. Ten se domnívá, že po kongresu vývoj spěje k vládě, ve které zasedne ČSSD a ODS s "nárazníkem" v podobě KDU-ČSL. "Je to neproduktivní ustupování ze strany ODS a neochota něco trošku riskovat," dodal.

Bém je podle Dvořákové zásadní změnou
Za zásadní změnu považuje Dvořáková to, že se prvním místopředsedou stal pražský primátor Pavel Bém, o němž se hovoří jako o možném Topolánkově nástupci. V případě problému, krize, kdy by Topolánek odstoupil, převzal by vedení ODS Bém, který patří k lidem prezidenta Václava Klause na rozdíl od Topolánka, míní expertka. Bémovo zvolení mohlo být výsledkem zákulisních jednání, soudí Just. Nebo se možná jeho volba odrazila od kritických projevů na kongresu, dodal.

Dvořáková vítá úspěch Petra Gandaloviče, získal jméno jako soupeř šéfa ČSSD Jiřího Paroubka, posiluje zastoupení krajů. Překvapilo ji, že vydržel Ivan Langer, mezi místopředsedy jí chybí Evžen Tošenovský.