Předsedou ODS bude po další dva roky premiér Mirek Topolánek. Na dnešním kongresu v Praze pro něj hlasovalo 330 z 476 delegátů, což představuje necelých 70 procent. Topolánek před volbou sjezd žádal o silný mandát, aby mohl vyjednávat s ostatními stranami vyjma KSČM o překlenovací vládě. Usnesení týkající se vyjednávání přijme kongres odpoledne.

"Moc vám děkuji za důvěru a za ten mandát," řekl po zvolení staronový lídr nejsilnější strany. Dnešní hlasování podle něj nebylo jen o jeho osobě, ale i o cestě, po níž se ODS dá. "Já myslím, že jste rozhodli správně," prohlásil.

Před dvěma lety Topolánek obhájil funkci s podporou 90 procent delegátů. Letos ale musel čelit výhradám kvůli tomu, že vyjednává o vládě i se sociální demokracií a že považuje za nereálné prosadit volby už v příštím roce. Mantinely vyjednávání jsou podle Topolánka - nedopustit vládu s KSČM, neskončit v opozici a ve vládě prosadit co nejvíc programu občanské demokracie.

Bém se překvapivě hladce stal prvním místopředsedou
Po volbě předsedy delegáti volili prvního místopředsedu. Stal se jím pražský primátor Pavel Bém, když porazil ministra práce a sociálních věcí Petra Nečase, který funkci obhajoval, i ministra financí Vlastimila Tlustého. Zatímco pro Béma hlasovalo 268 delegátů, Nečas dostal 106 hlasů a Tlustý ještě o dva méně. "Jsem přesvědčen, že vás nezklamu," uvedl Bém po vyhlášení oficiálních výsledků.

Bém šel do volby posilněný drtivým vítězstvím ODS v hlavním městě v podzimních volbách, těší se také podpoře prezidenta a čestného předsedy ODS Václava Klause. Je považován za člověka, který by v budoucnu mohl nahradit Mirka Topolánka v předsednickém i premiérském křesle. Přesto se moc nečekalo, že se druhým mužem ODS stane hned v prvním kole.

Kraje do boje o funkci prvního místopředsedy vyslaly i ministra vnitra Ivana Langra, ten se ale nominace vzdal a kandidoval pouze na řadového místopředsedu. Spolu Nečasem, Tlustým a Langrem se o řadové místopředsednické místo ucházeli také dosavadní místopředsedkyně Miroslava Němcová, středočeský hejtman Petr Bendl, Zdeňka Horníková z Královéhradecka, ministr pro místní rozvoj Petr Gandalovič, liberecký primátor Jiří Kittner, senátor Jiří Šneberger, hejtman Moravskoslezského kraje Evžen Tošenovský. Nominace se vzdali hejtman Pavel Bradík, Pavla Finfrlová z Královéhradecka a poslanec Oldřich Vojíř.

Neuspěli Němcová či Tlustý, nováčkem je Gandalovič
V prvním kole voleb čtyř řadových místopředsedů ODS se rozhodlo, ževe funkci zůstanou středočeský hejtman Petr Bendl a ministr vnitra Ivan Langer. Do druhého kola postoupili Petr Nečas, Evžen Tošenovský, Petr Gandalovič a Vlastimil Tlustý. Vypadla tak mimo jiné dosavadní místopředsedkyně Miroslava Němcová.

Prvním zvoleným v druhém kole se následně stal ministr pro místní rozvoj Petr Gandalovič, který je tak nováčkem ve vedení ODS. Do třetího kola volby řadových místopředsedů postoupili Petr Nečas a Evžen Tošenovský, naopak vypadl Vlastimil Tlustý.

Svůj post nakonec uhájil ministr práce a sociálních věcí Petr Nečas. Ten předtím sám sebe označil za "konzervu", která ve vedení nejsilnější pravicové strany má své místo. Zvolen však byl až ve čtvrtém kole. Čtvrtým řadovým místopředsedou se stal díky 237 hlasům delegátů, což je o dvacet více, než získal jeho protikandidát - moravskoslezský hejtman Evžen Tošenovský.