V úterý 14. listopadu se koná Pochod proti diabetu. Akce, která si klade za cíl upozornit na rychlý nárůst onemocnění, se uskuteční na více než padesáti místech ČR. Pochodem vyvrcholí kampaň Třicet dní proti diabetu nestačí, která u nás probíhá od poloviny října. Iniciátorem a generálním sponzorem akce je společnost Novo Nordisk, světový lídr v péči o diabetiky. Patrony letošního pochodu jsou herci Pavel Kříž a František Němec.


Pochod proti diabetu začne na všech kontinentech světa ve 12.00 hodin Greenwich Mean Time, tedy ve 13.00 hodin našeho času. V České republice to budou hned dva oficiální pochody - v Praze a Plzni. V Praze začíná trasa u Gymnázia Na Vítězné pláni a jde se směrem na Vyšehrad, v Plzni je start před Gymnáziem Františka Křižíka na Husově náměstí. Lidé si ale mohou zaregistrovat i vlastní pochod, kterých se tak letos bude konat více než padesát.
Večer se v Praze uskuteční koncert SuperStar proti diabetu. Začne ve 20 hodin v Disco clubu Hany Bany u Kongresového centra. Myšlenku Světového dne diabetu podpoří svým vystoupením např. Vlasta Horváth, Ali Amiri, Filip Jankovič, Janika Kolářová a Michal Hudček. Vstup pro účastníky registrovaných pochodů bude zdarma a výtěžek z koncertu půjde na konto Nadačního fondu profesora Charváta na výzkum léčby cukrovky.


„Myšlenka pochodu vznikla z potřeby upozornit na to, že nejúčinnější prevencí cukrovky je pohyb a zdravý životní styl,“ říká organizátorka pochodu Iva Piljarová ze společnosti Novo Nordisk. „Pokud člověk zdravě jí, nemusí trávit hodiny náročným cvičením, aby se vyhnul diabetu. K tomu stačí půl hodiny rychlé chůze denně. Začít můžete třeba právě v úterý 14. listopadu tak, že se přidáte k pochodu.“