Česká republika by mohla přijmout jednotnou evropskou měnu euro v roce 2012, ovšem za předpokladu provedení několika důležitých reforem, řekl v nedělních Otázkách Václava Moravce místopředseda vlády a ministr práce a sociálních věcí Petr Nečas (ODS).


S tímto datem souhlasil i bývalý ministr financí za sociální demokracii Bohuslav Sobotka. Oba však zároveň k přijetí eura vyslovili několik podmínek.


Jednou z nich je uskutečnění reforem penzijního systému, veřejných financí a reforma zdravotnictví. "Chce to politickou odvahu a my chceme vyzvat celé politické spektrum, aby se k nám přidalo při promýšlení těchto reforem a hlavně při jejich rychlém zavádění," zdůraznil Nečas.


"Pokud příští vlády budou dělat odpovědnou rozpočtovou, ale i odpovědnou daňovou politiku, je to možný reálný termín," doplnil místopředseda ČSSD Sobotka. Podle něj ale reformy nelze zdůvodňovat přijetím evropské měny.


První verze národního plánu na zavedení eura v Česku musí být vypracována a předložena vládě do konce března 2007. Původně se počítalo s vypracováním do konce letošního roku. Plán bude obsahovat hlavní opatření a doporučení, která je potřeba v souvislosti s přípravou na zavedení eura učinit.


Vláda na zasedání koncem října schválila návrh na přijetí eura k jednomu datu, tedy variantou tzv. velkého třesku. Uvedený scénář vládě doporučila Národní koordinační skupina pro zavedení eura. Zároveň vláda kvůli stavu veřejných financí konstatovala, že ČR v příštím roce nevstoupí do systému směnných kurzů ERM II. ERM-II je přitom vstupní branou pro přijetí eura a měny zemí, které chtějí vstoupit do eurozóny a přijmout euro, musejí v tomto režimu setrvat po dobu dvou let. Úkolem režimu je snížit kolísavost kurzu měny kandidátské země před samotným zavedením eura a zabránit případnému šoku spojenému se zrušením staré měny.