Prezident republiky Václav Klaus na Hradě jmenoval Mirka Topolánka premiérem. Předseda ODS tak po neúspěchu s menšinovou vládou ODS dostal druhou šanci složit kabinet. Ocitl se v unikátní dvojroli šéfa dosluhujícího kabinetu a premiéra, který má zformovat vládu novou. Starý kabinet práci ukončí po jmenování nového kabinetu.


"Chtěl bych staronovému předsedovi popřát, aby měl úspěch," řekl Topolánkovi prezident před slavnostním přípitkem. Připomenul, že ODS vyhrála senátní a komunální volby, což vnímá jako signál voličů.


"Jsem si vědom složitosti současné situace, ale i v této složité situaci není možné nepokusit se udělat krok vpřed. V pondělí jsem jasně vysvětlil důvody, proč právě tento krok považuji za správný.


Prošli jsme dalšími volbami - komunálními a senátními - které trochu uklidnily situaci a i jejich výsledky - jako jistou formu projevu postojů veřejnosti - nelze ignorovat.


Věřím, že se z prvního neúspěšného pokusu o získání důvěry v PS poučili všichni, i pan premiér, a že politici v této fázi, po více než pěti měsících od voleb, dají přednost zájmu celku, tedy České republiky, před všemi dalšími zájmy, které sice respektuji, ale které nesmí dominovat," prohlásil Klaus během jmenování. Topolánek za vyjádření důvěry poděkoval.


Malá, nebo velká obměna kabinetu?
Při odchodu z Hradu předseda ODS řekl ČTK, že se necítí být pod časovým tlakem. Nabízí se podle něj malá, nebo velká obměna jeho současného kabinetu. "Opravdu bych chtěl vládu, která získá důvěru," konstatoval.


"Teď přijdu, vypakuji toho starého (premiéra) ze své židle a pokusím se opravdu zodpovědně připravit pokus, který bude mít úspěch," reagoval na své druhé jmenování Topolánek. První jednání o nové vládě se podle něj uskuteční již dnes odpoledne. Odmítl však prozradit, s kým se sejde. "To jednání bude samozřejmě s partnery," uvedl pouze.


Občanští demokraté by se měli setkat se zástupci ČSSD. Právě na této schůzce se sociálními demokraty závisí osud Topolánkových snah. O personální nebo programové obměně své dosavadní vlády zatím Topolánek nechtěl hovořit. Spekulace v médiích by totiž podle něj mohly zmařit jednání o podpoře v parlamentu. Připustil ale, že v úvahu připadají dvě základní varianty. "Jedna vede k výrazné změně vlády, druhá vede k malé změně vlády," uvedl Topolánek.


Neopakovat smlouvu o "vyžírandě státu", tvrdí Paroubek
Sociální demokraté očekávají od premiéra Mirka Topolánka písemné návrhy řešení politické situace. Předseda ČSSD Jiří Paroubek na tiskové konferenci odmítl spekulace o tom, že sociální demokraté chtějí s ODS uzavřít obdobu opoziční smlouvy z let 1998 až 2002. "Určitě to nebude smlouva tohoto typu," uvedl. Případná dohoda s ODS na vládě by měla být podle něho veřejná, průzračná a krystalicky čistá. Od ODS očekává "tvůrčí přístup".


"Ukázalo se, že tato smlouva, tak jak ji známe z let 1998 až 2002, je neopakovatelná. Byla přijata v naprosto jiné situaci a přijali ji naprosto jiní představitelé ODS a sociální demokracie," řekl Paroubek. Jistá část veřejnosti podle něj smlouvu, jejíž text nebyl nikdy zveřejněn, vnímá jako "dohodu o vyžírandě státu".


Rychetský: S každým dalším pokusem roste šance získat důvěru
Předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský se domnívá, že s každým dalším pokusem o sestavení vlády roste pravděpodobnost, že poslanci vysloví vládě důvěru. "S každým dalším pokusem nepochybně roste obava poslanců, bez ohledu na stranickou příslušnost, z předčasných voleb a ze ztráty mandátu, který mají na čtyři roky. Tím roste i pravděpodobnost, že některá ze zbývajících dvou vlád důvěru dostane," řekl pro iHNed.cz Rychetský.


Už od úterý, kdy Topolánek prezidentův návrh přijal, politici o podobě příštího kabinetu neformálně jednají. Předseda ČSSD Jiří Paroubek uvedl podmínky, které jsou pro sociální demokracii pro případnou podporu kabinetu ODS nepřekonatelné. Je to rovná daň, Ivan Langer jako ministr vnitra a Jan Kubice v čele Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu.


Nabídkou jmenovat Topolánka znovu premiérem Klaus v pondělí ODS zaskočil. Svůj krok vysvětlil tím, že politické strany nejsou schopny dospět k dohodě ani pět měsíců od sněmovních voleb. Za hlavního viníka označil ČSSD a jejího předsedu Jiřího Paroubka, kteří v pátek odmítli účast v takzvané duhové koalici.


Místopředseda ODS a ministr vnitra Ivan Langer považuje chování prezidenta za přirozené. "Přirozeným zájmem prezidenta je zajistit si dobrou výchozí pozici pro prezidentské volby v březnu 2008. Věřím, že se bude chovat obezřetně, aby si udržel vysoký koaliční potenciál a zejména podporu celé ODS," řekl na dotaz iHNed.cz, zda si Klaus svým jednáním nepřipravuje půdu pro své znovuzvolení v roce 2008.


Ústava po volbách počítá celkem se třemi pokusy o sestavení vlády. Předpokládá také, že pokud se nezdaří ani ten poslední, může prezident rozpustit sněmovnu. Volby se pak musí konat do 60 dnů od rozpuštění dolní komory.