Prezident Václav Klaus ve středu jmenuje předsedu ODS Mirka Topolánka premiérem. Sdělil to na mimořádné tiskové konferenci. Topolánek jeho nabídku přijal. Nabídku na druhý pokus o sestavení vlády dostal Topolánek od prezidenta v pondělí, návrh doporučilo šéfovi strany přijmout širší vedení ODS.
Na krátké tiskové konferenci po zhruba hodinové schůzce Klaus ani Topolánek nenaznačili, jakou by měla mít nová vláda podobu. Dopoledne Topolánek vyloučil, že by ODS začala jednat se sociálními demokraty o velké koalici. Uvedl ale, že bude "nepochybně vyjednávat s ČSSD".
Sociální demokraté uvedli, že jsou ochotni jednat s ODS o podpoře menšinového kabinetu občanských demokratů, který by vládl dva roky. ODS však dlouhodobě uvažuje o předčasných volbách v příštím roce.
Paroubek láká ODS na exkluzivitu
Předseda ČSSD Jiří Paroubek očekává, že Topolánek začne jednat se sociální demokracií po svém jmenování: "A v těch 30 dnech buďto se dohodneme na té podpoře, anebo se nedohodneme." ČSSD je připravena jednat mimo jiné také o exkluzivní smlouvě, pokud v ní budou jasně vymezeny cíle. Exkluzivita by znamenala, že by spolu jednaly pouze ODS a ČSSD.
Paroubek v ČRo zdůraznil, že pro ČSSD je nepřijatelná rovná daň. Co se týká presonálních otázek, tak sociální demokraté vystupují proti Ivanu Langerovi jako ministru vnitra. Případnou podporu menšinového kabinetu ODS by rovněž znemožnil plukovník Jan Kubice v čele Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ), řekl Paroubek.
Sociální demokracie je ochotna se účastnit jen takových jednání, při nichž budou písemné podklady. "Protože zatím ta interpretace ze strany představitelů ODS v těch jednáních, která jsme vedli předtím, byla vždy poněkud jiná, než jak jsme věci chápali my," uvedl Paroubek.
KSČM: Klaus tlačí ODS do koalice s ČSSD
Komunisté jsou připraveni podpořit levostředový kabinet, případně "vládu národní shody" všech stran. Soudí také, že ČSSD by měla dostat svůj pokus o sestavení vlády. Prohlásil to předseda KSČM Vojtěch Filip. Domnívá se však, že postup prezidenta lze chápat spíš tak, že Václav Klaus si přeje velkou koalici občanských a sociálních demokratů. Za tu by Filip považoval i menšinovou vládu ODS na dva roky, kterou by podpořila ČSSD. "Tak velká koalice může být ustavena," míní.
Předseda poslanců KSČM Pavel Kováčik řekl, že velká koalice by byla zrada na levici. O případné menšinové vládě ODS hovořil předseda sociální demokracie Jiří Paroubek. Kováčik ale nevěří, že by to myslel "příliš vážně". Myslí si, že druhý pokus o sestavení vlády může velmi rychle skončit neúspěchem. Pak by přišel na řadu pokus třetí, který chtějí získat sociální demokraté. Filip se domnívá, že v takové situaci by bylo nejlepší, kdyby se na třetím premiérovi shodli zástupci všech sněmovních stran.
Lidovci chtějí duhovou koalici
Lidovci chtějí s ODS jednat o duhové koalici. Nevylučují ale ani návrat k trojkoaličnímu projektu ODS, KDU-ČSL a Strany zelených. Po jednání poslaneckého klubu KDU-ČSL řekli úřadující předseda strany Jan Kasal a předsedkyně klubu Vlasta Parkanová.
Duhová koalice ODS, ČSSD, KDU-ČSL a případně Strany zelených je podle Kasala stabilnějším řešením než návrat k středopravicové trojkoalici. Také Parkanová míní, že Topolánek by se měl nejprve pokusit "vtáhnout" ČSSD do duhové koalice s KDU-ČSL a případně Stranou zelených. Teprve pokud by tato varianta definitivně zkrachovala, bylo by podle ní na místě znovu uvažovat o trojkoalici. "Co také jiného už zbývá?" řekla.
Zelení chtějí vládu odborníků
Strana zelených považuje za nejlepší řešení zablokované politické situace vládu odborníků, která by zemi příští rok dovedla k předčasným volbám. Přijatelná je pro zelené i varianta, kdy by v čele poloúřednického kabinetu stál předseda ODS Mirek Topolánek. Sdělil to šéf strany Martin Bursík. Menšinový kabinet ODS, který by zemi vládl dva roky, zelení nepodpoří.
Vláda, kterou bude Topolánek při svém druhém pokusu sestavovat, by podle Bursíka měla být co nejvíce apolitická a přijatelná pro všechny strany. "Šance takové vlády získat důvěru ve druhém kole je velmi malá, tak by mohla plnit roli vlády která by byla tolerována, akceptována politickými stranami, i v průběhu třetího pokusu," řekl. Po krachu obou zbývajících pokusů by prezident mohl rozpustit sněmovnu a země by se posunula směrem k předčasným volbám, naznačil Bursík jednu z možností dalšího vývoje.
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist