Zatlučený hlavní vchod budovy a na dřevěné konstrukci nápis "Zrušeno pro nečinnost" a "Nechrání klima, ale znečišťovatele". Takové překvapení ráno úředníkům a návštěvníkům ministerstva životního prostředí připravilo ekologické hnutí Greenpeace, které tak reagovalo na rozhodnutí ministerstva, které minulý týden předložilo návrh Národního alokačního plánu (NAP) emisí oxidu uhličitého (CO2) pro léta 2008 - 2012.
Ekologové upozorňují, že návrh předpokládá zvýšení českých emisí CO2 oproti roku 2005 o čtvrtinu. Evropská unie se přitom snaží prosazovat jejich snižování. Podle Greenpeace tak ministerstvo rezignovalo na ochranu klimatu.
"Toto ministerstvo se zjevně rozhodlo přestat chránit klima a začít chránit znečišťovatele. A my si myslíme, že dvě ministerstva průmyslu, z nichž jedno předstírá, že je ministerstvem životního prostředí, nepotřebujeme," uvedl vedoucí energetické a klimatické kampaně Greenpeace Jan Rovenský.
Vedoucího kampaně Greenpeace pro energetiku Jana Rovenského přijal ministr Petr Kalaš. "Ministr mu řekl, že je otevřen dialogu a návrh může být změněn v průběhu měsíční debaty, pokud se v ní objeví relevantní argumenty. Sám ale do diskuse nechce vstupovat, aby nebyla zpolitizovaná," řekla mluvčí ministerstva Karolín Šůlová. Vedení ministerstva se s aktivisty dohodlo na ukončení protestu. Mezi tím ale nespokojený návštěvník ministerstva, který nemohl kvůli zablokovaným dveřím vyjít z budovy hlavním vchodem, zavolal policii. Čtyři aktivisty, kteří se připoutali k zábranám před vchodem do ministerstva, policie podle Rovenského předvedla k výslechu. Před polednem akci Greenpeace ukončila.
Podle informací Greenpeace se Česká republika pomalu dostává na na pozici vedoucího znečišťovatele v Evropě. Češi již dnes produkují jedny z nejvyšších emisí CO2 na počet obyvatel. Pokud by navržený NAP prošel, měli by druhé nejvyšší povolené emise v EU, tedy 10 tun na obyvatele Například Německo požádalo o 5,8 tuny na obyvatele, Británie o 4 tuny.
Do konce listopadu běží termín, v němž se k návrhu MŽP může vyjádřit veřejnost. Poté jej posoudí vláda a poslední verdikt vynese Evropská komise. Komisař pro životní prostředí Stavros Dinas však již dříve naznačil, že pokud členské státy vpustí na trh více povolenek, než je třeba k pokrytí skutečných emisí, systém ztratí smysl. Podle Greenpeace je tedy pravděpodobné, že pokud ČR o navýšení emisí skutečně požádá, návrh bude vrácen k přepracování.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist