Nevyloučil přitom, že by hlasoval i proti ČSSD, kdyby se ostatní strany shodly na projektu stabilní vlády proti ní.


Do situace, kdy by musel hlasovat proti ČSSD, by se prý Pohanka nikdy nechtěl dostat. Tvrdí, že s ČSSD má společné programové cíle, takže v řadě hlasování bude na její straně. Zatímco ODS se snaží dovést zemi k předčasným volbám, ČSSD usiluje o možnost vytvořit stabilní vládu.


"I v pozici nezávislého poslance se stále řadím k levicové části. Nejsem a ani jsem nikdy neměl ambici být tím jazýčkem na vahách. Podle mého soudu musí dojít k nějaké dohodě a nikdy nemůže dohoda stát na jednom dvou poslancích," řekl Pohanka. Sociální demokracii prý opustil, protože nesouhlasí s presumpcí viny.


Minulý týden svůj odchod zdůvodnil tím, že na něj ČSSD a jmenovitě předseda poslaneckého klubu Michal Hašek vyvíjeli tlak. Po schůzce s Jiřím Paroubkem ale šéf ČSSD i Pohanka uvedli, že si některé věci vyjasnili a že šlo spíš o nedorozumění. Pohanka s médii komunikoval jen výjimečně a v pondělí oznámil, že už s nimi nehodlá mluvit vůbec. Novináři prý některá jeho vyjádření zkreslili.


V minulosti Pohanka působil jako ředitel ve Fakultní nemocnici u svaté Anny v Brně, byl i náměstkem ministra zdravotnictví. Nedávno se Pohankovo jméno objevilo v reportáži televize Nova natáčené skrytou kamerou. Budišovský starosta Ladislav Péťa, který je podezřelý z machinací s penězi z fondů EU, Pohanku považoval za "hráče" a člověka, s jehož pomocí podle Novy počítal.


Péťa na záznamu Novy mluvil o možné vazbě na projekt mezinárodního centra klinického výzkumu (ICRC), které má vzniknout právě v nemocnici u svaté Anny. Pohanka spojitost s Péťou a jeho společníky odmítl.