Předseda sněmovny Miloslav Vlček (ČSSD) míní, že by se šéfové obou parlamentních komor měli nyní zapojit do jednání o nové vládě. Mohli by váhou své ústavní funkce pomoci rychleji najít řešení povolební situace. Vlček to řekl v nedělním pořadu televize Prima Nedělní partie.


Uvedl, že by jednání měla vést ke stabilní vládě. Přikláněl by se k velké koalici ODS a ČSSD. Dosavadní předseda Senátu Přemysl Sobotka (ODS), který byl ve studiu s Vlčkem, si ale nemyslí, že by měl nyní do jednání vstupovat.


Česko nemá ani pět měsíců po volbách stabilní vládu. Kabinet Mirka Topolánka (ODS) je v demisi. Podle prezidentova tajemníka Ladislava Jakla hlava státu zřejmě v příštích dnech vyzve ODS, aby ze svého středu vybrala politika, který začne vyjednávat o nové vládě. "Jako dva nejvyšší ústavní činitelé po panu prezidentovi bychom se měli zúčastňovat nebo být přítomni u těch jednání a pomoci z titulu našich funkcí tuto situaci vyjednat," řekl Vlček. V jednání chce být aktivní.


Vyjednávání za ČSSD vede její šéf Jiří Paroubek. Vlček s ním svůj návrh zatím prý "plně nekonzultoval". Na otázku, zda by ho předseda strany k jednáním mohl přizvat, odpověděl: "Chci říct, že se musíme chovat oba dva asi trošičku jakoby nad politickými stranami." Vlček dodal, že u jednání by nemusel být jako člen vyjednávacího týmu ČSSD, ale jako "ústavní činitel".


Sobotka (ODS) se do jednání o vládě zatím nechce zapojovat. "V daném okamžiku teď je to chvíle pana prezidenta. Tady myslím ani předseda Poslanecké sněmovny, ani Senátu do toho nezasahuje a nemá šanci zasahovat," řekl na Primě Sobotka.


Podle něj v komunálních a senátních volbách občané "vyslali jasný signál, že si přejí středopravicovou politiku". Šéf Senátu míní, že by si předseda ČSSD měl uvědomit, "že prohrál sněmovní, komunální i senátní volby" a měl by začít jednat o cestě k předčasným volbám.


Podle Vlčka přichází pro ČSSD do úvahy nejprve menšinová vláda, pak velká či jiná koalice, úřednická vláda a až jako poslední možnost předčasné volby. Obává se, že by mohly dopadnout podobně jako letos v červnu. Podle Sobotky se musí do předčasných voleb změnit volební zákon. Sněmovna by po této změně měla lichý počet poslanců, tedy 199 či 201.


Vlček tvrdí, že pokud by byl počet zákonodárců ve sněmovně lichý, mohl by nastat problém při volbě prezidenta. Hlavu státu volí členové obou komor, jejichž celkový počet by pak byl sudý. Mohl by tedy nastat pat.