Na Václavském náměstí v Praze se dnes odpoledne konala demonstrace nacionalistické Národní strany s názvem "Spalme muslimskou nenávist". Shromáždění se zúčastnilo asi 30 příznivců strany a několik jejích odpůrců. Krátce před zahájením shromáždění policie zadržela předsedkyni Národní strany Petru Edelmannovou a další čtyři členy strany.

"Dnes bylo zadrženo pět osob, které mohly ohrozit ostatní účastníky demonstrace, protože byly známy informace, že chtějí na demonstraci něco pálit," řekl novinářům šéf protiextremistické skupiny pražské policie Jiří Kopečný.

Podle něj nyní předmět připravený k zapálení zkoumají pyrotechnici. Pravděpodobně se jedná o figurína muslima. Během demonstrace, která skončila kolem 16:30, policie zadržela ještě dalšího muže.

Krátce po 18:00 Kopečný řekl, že všichni zadržení již byli propuštěni a zatím jim nebylo sděleno obvinění. Připustil, že u předsedkyně strany se může jednat pouze o přestupek proti zákonu o shromažďování. Eva Miklíková z pražské policejní správy upřesnila, že muži jsou podezřelí z trestného činu hanobení národa, etnické skupiny, rasy a přesvědčení.

"V balíku bylo synonymum lidské postavy, která měla zobrazovat nenávist," odpověděl místopředseda strany Dušan Kučera na otázku, o jaký předmět připravený k zapálení se jednalo. Postava muslima se objevila na letácích, které vyzývaly k účasti na protestu.

Ještě před zahájením proslovu vedení strany vykázalo z místa akce asi dvacet příznivců hnutí skinheads, kteří odešli s výkřiky "zrádci". Národní strana ohlásila sobotní shromáždění jako předvolební akci. Počítala s účastí asi stovky lidí.

Řečnici označili islamismus za zlo, které by mělo být zakázáno stejně jako nacismus. Jedině tvrdý a nekompromisní postoj prý může zabránit jeho nekontrolovanému šíření. Zadržení Edelmannové je podle nich nezákonné a omezuje možnost strany propagovat své názory.

Na Václavské náměstí dorazili také mladí komunisté, kteří se snažili výkřiky demonstraci narušit. Obě skupiny proto okamžitě rozdělilo asi 20 těžkooděnců.