Volební místnosti na třetině českého území se ve 14:00 znovu otevřely. Občané těchto oblastí mohou dnes od 14:00 do 22:00 a zítra od 8:00 do 14:00 vybírat z 54 finalistů 27 mužů a žen, kteří obsadí uvolněná místa v Senátu.


Voliči si v každém obvodu vybírají jednoho ze dvou kandidátů, kteří zvítězili v prvním kole. Hlasovací lístky obdrží až ve volebních místnostech.


První kolo - vítězství ODS
Vítězem prvního kola senátních voleb se díky postupu svých kandidátů v 26 z celkového množství 27 volebních obvodů stala ODS, mezi jejíž hlavní hvězdy v těchto volbách patří například herec Tomáš Töpfer, kterému se 49,61 procenta hlasů jen o vlásek unikl zisk senátorského křesla již v prvním kole.


ODS tak má velmi podstatnou šanci svou již tak silnou pozici v horní komoře parlamentu dále upevnit, obhajuje totiž 10 mandátů, zatímco dotázaní politologové jí přisuzují možnost získat kolem 15 křesel. Pokud by se tyto předpovědi vyplnily, získala by ODS, která má doposud v Senátu 37 zástupců, v této osmdesátijednačlenné komoře nadpoloviční většinu a výsledky senátních voleb by tam mohly značně ovlivnit i další jednání o vládě.


U dalších stran jsou šance menší
Podstatně slabší je pozice v druhém kole senátních voleb pro ČSSD, která sice - po postupu v prvním kole v jedenácti obvodech - obhajuje pouze jeden mandát, odborníci ale nepředpokládají, že se jí podaří počet křesel výrazněji navýšit. Za reálný považují zisk dvou až tří křesel. Nižší hranici rozpětí pěti až osmi křesel, která vy předseda strany Jiří Paroubek podle vlastních slov považoval za úspěch, by považovali za velmi dobrý výsledek pro stranu, zisk osmi křesel je podle nich víceméně nereálný.


Kromě dvou zmíněných stran se do druhého kola voleb do horní komory probojovali v pěti obvodech kandidáti KSČM (obhajují 3), KDU-ČSL s pěti postoupivšími už svých dosavadních devět křesel neobhájí, stejně tak jako US-DEU, která uspěla v jednom volebním obvodě. Ve dvou oblastech dali voliči důvěru v prvním kole kandidátovi Nezávislých, po jednom kandidátovi mají v druhém kole Strana zelených, hnutí Zelení, Nezávislí starostové pro kraje, Strana pro otevřenou společnost a Volba pro město.


Do horní komory parlamentu v letošním roce kandidovalo celkem 206 kandidátů za 35 politických stran a hnutí.


Prezident vyzývá občany k účasti ve volbách
Volby do Senátu tradičně patří k nejméně navštěvovaným, v prvním kole voličská účast nepřesáhla 42,09 procenta z celkového počtu oprávněných voličů. Druhé kolo přitom zpravidla přiláká k volebním urnám ještě menší počet lidí než první. K "voličské disciplíně" proto odpoledne vyzval i prezident republiky Václav Klaus, který také jako jeden z prvních vhodil svůj hlas do volební urny na základní škole v pražských Kobylisích.


"Jdeme volit s manželkou hned po zahájení voleb, abychom dali jasně najevo, že jsme na to nezapomněli, a abychom ostatní prosili, aby na to také nezapomněli," řekl prezident.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist