Návrh zákona o referendu předložený Komunistickou stranou Čech a Moravy ve sněmovně neprošel, předloha se vrací autorům k dopracování. Komunističtí poslanci mají v plánu ji předložit znovu v nejbližším možném termínu.


Pro vrácení návrhu hlasovali zástupci ODS, KDU-ČSL a Strany zelených, sociální demokraté byli naopak ve většině pro to, aby komunistický návrh dostal šanci. Těsný rozdíl vznikl proto, že se někteří poslanci za ČSSD rozhodli se hlasování zdržet. Návrh se proto v současné podobě dále projednávat nebude.


Občanští demokraté a lidovci v průběhu rozpravy obvinili komunisty z populistického zneužívání mediálně probíraného tématu. Zelení by sice byli pro vypsání referenda o umístění základny, na komunistickém návrhu jim ale vadily závažné legislativní nedostatky.


"Čeští občané by měli vědět, že neférovým způsobem jsou vybuzovány jejich vášně nad neexistující otázkou a že jen slouží jako stafáž českým komunistům k tomu, aby si nahnali své volební body," komentoval komunistický návrh občanský demokrat David Šeich. Podobného názoru je i předsedkyně poslaneckého klubu KDU-ČSL Vlasty Parkanové. „Jeho (referenda) pořádání by bylo jen nesmyslným plýtváním peněz daňových poplatníků na kampaň protiamerické hysterie v režii KSČM,“ řekla s tím, že není možné vypsat referendum ve chvíli, kdy občané nemají o dotyčném problému téměř žádné informace.


Ondřej Liška (SZ) uvedl, že zelení by byli ochotni zákon podpořit za podmínky, že by nebyl legislativně chaotický a nenesl známky populismu KSČM. Za nesmyslné považuje mimo jiné to, že by k vyhlášení lidového hlasování mělo stačit 200.000 podpisů pod peticí, nebo rozhodnutí jedné z komor parlamentu. „To má znamenat, že v prvních dvou případech se referendum vyhlásí, pokud USA žádný zájem neprojeví? K čemu takové referendum asi nakonec bude?“ řekl. Podmínky všelidového hlasování by podle Lišky měl řešit obecný zákon o referendu, který by zelení chtěli sněmovně předložit do konce roku.


Menší legislativní chyby v návrhu přiznal i Zdeněk Jičínský (ČSSD), přesto návrh obhajuje tím, že byl připraven v době, kdy se zdálo, že otázka umístění základny je naléhavá. Vznik cizího vojenského zařízení na českém území je podle něj závažné téma a lidé by měli dostat možnost o něm rozhodnout.


Pokud by komunistický návrh prošel, bylo by umístění základny na českém území možné jen v případě, že by se pro ně vyslovila nadpoloviční většina všech oprávněných voličů, tedy nejen těch, kteří k referendu skutečně přijdou. Právě tato podmínka přitom připadá neférová Parkanové, podle níž je jasné, že řada lidí k hlasování vůbec nepřijde.


Šéf KSČM Vojtěch Filip novinářům po hlasování řekl, že jeho strana návrh co nejdříve předloží sněmovně znovu. Komunisté ho prý nebudou zásadně měnit. Některé změny jsou ale ochotni udělat. Zákon podle Filipa zřejmě upraví tak, aby ke schválení umístění základny stačily hlasy nadpoloviční většiny lidí, kteří se referenda zúčastní.


Plány na umístění americké základny v Česku vzbudily mezi politiky značné kontroverze. Zatímco ODS ho podporuje, ČSSD je proti. Americkou základnu, která by byla mimo působnost NATO, odmítají i zelení. Lidovci s podporou základny váhají a KSČM je rozhodně proti.


Podle nedávného průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění nesouhlasí s vybudováním základny více než tři pětiny lidí. Více než tři čtvrtiny respondentů soudí, že o základně by měli rozhodovat občané v referendu. Podle některých spekulací Spojené státy nakonec Česko o umístění základny nepožádají, protože se chtějí vyhnout debaklu v referendu.