Státní zástupkyně dokončila práci na obžalobě v jedné z nejrozsáhlejších úplatkářských afér týkající se výběrových řízení na veřejné zakázky státu a městských a obecních samospráv. Celkem je v kauze společnosti společnosti Tender Group Plus, která byla organizátorem udílení zakázek, stíháno 18 lidí.


"Obžaloba byla v pátek odeslána ke Krajskému soudu v Praze," uvedla žalobkyně Jana Jahodová. Rozsáhlá dokumentace k případu zabírá i s přílohami 20.000 stran.


Hlavním obžalovaným v případu je jednatel společnosti Radovan Sitař, kterého soud stíhá za braní úplatků. Podle informací od žalobkyně měl, nebo mohl z trestné činnosti získat téměř 14,5 milionu korun. Zbylí obvinění, statutární zástupci několika stavebních firem, jsou stíháni za podplácení.


V případu jde o desítky výběrových řízení, v některých z nich Sitař úplatek zřejmě dostal, v jiných o něj jen neúspěšně žádal. K poslednímu rozšíření obvinění proti Sitařovi, který je stíhán na svobodě, došlo v dubnu roku 2004, kdy k dosavadní obžalobě přibyl případ ovlivnění výsledků veřejné soutěže na výstavbu integrovaného domu v Bruntále, za nějž Sitař podle policie žádal 400.000 korun.


Policejní vyšetřování začalo před více než třemi lety na Příbramsku, Rokycansku a Plzeňsku a postupně se rozšiřovalo. Podle sdělovacích prostředků padlo do rukou policie také vedení stavební firmy Hochtief VSB a statutární zástupci společností Geosan Group a Korint. Nikdo z obviněných ale není ve vazbě.


V případě Tender Group Plus jde o jednu z nejrozsáhlejších českých korupčních afér, která je navíc provázena vraždou, sebevraždou a neprůhlednými vztahy mezi jednotlivými účastníky. Podle informací, které před časem uveřejnil deník Právo, se kauza týká i bývalého příbramského starosty Josefa Vacka (KDU-ČSL), jeho nástupce Ivana Fuksy (ODS) i bývalé tajemnice úřadu Drahomíry Hanzlíkové, které policie podezírala z pletich a zneužívání pravomoci veřejného činitele při zadávání veřejných zakázek.


Vedle Sitaře policie z řad uplácejících podnikatelů stíhala i majitele firmy IDOS Praha Lubomíra Kašáka, který byl v roce 2002 zavražděn. Kašák byl švagrem šéfa lidovců Miroslava Kalouska. Podle Práva převedl Kašák na Sitařovo konto přes milion korun a za to pak Sitař příbramským radním údajně doporučil, aby firmě IDOS přidělili mnohamilionovou zakázku na přestavbu příbramských kasáren 1. máje.


Odhalování korupce v Příbrami odstartovala podle Práva na jaře 2002 policejní razie na radnici. Důvodem bylo podezření, že radní protežují při výběrových řízeních firmu IDOS, která za starosty Vacka získávala mnohé lukrativní městské zakázky. Symbiózu radnice s IDOS ukončila v září 2002 Kašákova smrt, napsalo Právo. Podle policie ho kvůli neshodám v podnikání zastřelil jeho společník Zdeněk Němec, který pak spáchal sebevraždu.