V největších českých městech skončily komunální volby většinou jasným vítězstvím ODS. Občanští demokraté zvítězili ve 21 z 24 statutárních měst. Druhé místo obsadila nejčastěji ČSSD a třetí KSČM. Do zastupitelstev velkých měst se často probojovali také lidovci a bodovaly i místní politické strany.

ODS se nepodařilo prosadit jen ve Frýdku-Místku, Karviné a Mostě. Ve Frýdku-Místku jí sebrali vítězství sociální demokraté a v Karviné komunisté. Překvapením voleb je sdružení Mostečané Mostu, které vyhrálo v hornickém Mostě.

Naopak dominovali občanští demokraté v Praze, Českých Budějovicích, Hradci Králové, Teplicích, Děčíně a Kladně. V těchto městech získala ODS nadpoloviční většinu křesel a může tak sama utvořit vládu.

V řadě velkých měst mírně posílila i ČSSD. Voliči jí většinou dali kolem dvaceti procent hlasů. ODS si ale nad ČSSD ve většině velkých měst udržela jasnou převahu.

Třetí příčku obsadili nejčastěji komunisté. V zastupitelských sborech řady velkých měst zasednou také lidovci, evropští demokraté a zelení. Prosadily se i místní strany a sdružení.

Na radnicích začíná fungovat symbióza ODS a ČSSD

Například sdružení SOS pro Liberec získalo ve městě pod Ještědem témeř 21 procent hlasů a skončilo těsně za ODS. Z Liberce už ostatně přišla zpráva, že právě SOS se spojí s ODS a ČSSD a uzavřou tak koalici.

Spojenectví ČSSD a ODS zřejmě na radnicích nebude výjimečným jevem, protože velkou koalici už vytvořili i v Přerově a nelze ji údajně vyloučit ani Brně.

O která města jde

Mezi statutární města, v jejichž čele stojí primátoři, patří nejlidnatější česká města. Počet obyvatel v nich obvykle přesahuje 40.000. Dohromady v nich žije téměř 3,5 milionu lidí, tedy asi třetina české populace. Statutární města dohromady hospodaří s ročním rozpočtem kolem 90 miliard korun, což představuje částku odpovídající asi desetině příjmů státního rozpočtu ČR na rok 2006.