Ve většině krajů přišlo do sobotního poledne k volbám do obecních zastupitelstev a třetiny Senátu kolem 30 procent voličů. Místy byla volební účast vyšší, například v Jihočeském a Jihomoravském kraji hlasovalo kolem 40 procent občanů. Jinde naopak přišlo lidí méně nebo počet voličů v různých okrscích kolísal. Volební místnosti tak zřejmě navštíví méně lidí než při červnových volbách do Poslanecké sněmovny. Lidé mohou hlasovat až do 14:00.

 

Zhruba třicetiprocentní účast voličů zaznamenali volební komisaři ve Zlínském a Ústeckém kraji. Stejný počet lidí přišel hlasovat i ve větších městech Olomouckého kraje nebo na Benešovsku, Kolínsku a Kutnohorsku.

 

Na východě Čech volební účast překročila 30 procent. Místy, především v menších okrscích, je však účast výrazně vyšší. Například v Němčicích na Pardubicku již odvolilo 52 procent oprávněných voličů.

 

Na jihu Moravy a Čech je účast nejvyšší

 

V Jihomoravském kraji již volební lístky odevzdalo zhruba 44 procent oprávněných voličů. Více lidí odvolilo v obcích a malých městech, naopak v bývalých okresních městech a Brně je volební účast nižší. V největším moravském městě se podle volebních komisařů účast pohybuje kolem 35 procent.

 

V Jihočeském kraji přišlo vhodit svůj hlas do urny zatím kolem 40 procent občanů. Podle Petra Holátka z krajského úřadu zřejmě celková účast nepřesáhne 50 procent.

 

V Plzni a Ostravě volby nelákají

 

Zatím menší volební účast než při minulých komunálních volbách zaznamenávají členové volebních komisí v Plzeňském kraji, podobně jsou na tom na Ostravsku. Odhady volební účasti v Plzni a Ostravě se pohybují v rozmezí 25 až 30 procent.

 

Pražský hrad voliči míjejí

 

V Praze je účast okrsek od okrsku různá. Například do volební místnosti v radotínské restauraci Pivní sanatorium přišlo dosud zhruba 44 procent voličů. Naopak jen asi třetina lidí oprávněných volit odevzdalo hlas ve volební místnosti na Hradě. V celé šesté městské části byla dopoledne účast kolem 36 procent. Rozkolísaná je účast i v Libereckém kraji nebo na Vysočině.

 

Volby zatím nepoznamenaly žádné závažné incidenty. V pátek večer se ve Valašském Meziříčí na Vsetínsku starší volič po převzetí hlasovacích lístků odmítl odebrat za plentu k jejich úpravě, přestože je to zákonem stanovená podmínka. Volič nakonec lístky roztrhal, odhodil a rozčilený vyšel z místnosti. V Kolíně si lidé často stěžovali na vyškrtnutí dvou kandidátů z kandidátní listiny hnutí Nezávislí. V Kutné Hoře se voleb dožadoval cizinec, který ale nebyl zapsaný na seznamu.


Obecní volby jsou v ČR počtvrté, volby do Senátu popáté

Komunální volby a senátní volby začaly v České republice ve 14:00. Senátní se konají pouze ve třetině okrsků. Začátek voleb provázel v hlavním městě, ale i v některých krajích poměrně malý zájem voličů. Podle volebních komisařů přišlo k urnám zhruba deset až patnáct procent voličů. Mezi první voliče patřili politici. Volební odpoledne mělo klidný průběh; nebyl oznámen žádný incident.

 

Volit se bude 27 nových senátorů. Nejvíce mandátů obhajuje ODS, deset. Následuje KDU-ČSL, která obhajuje sedm senátorských křesel. Z levicových stran, které jsou tradičně v boji o horní komoru parlamentu méně úspěšní, bude ČSSD obhajovat jeden senátorský post. KSČM, která disponuje v Senátu pouze dvěma zástupci, neobhajuje žádný post. Chtěla by však získat alespoň tři senátory navíc, aby mohla vytvořit senátorský klub. Rovněž Strana zelených neobhajuje další křeslo. Zbytek křesel připadá na strany bývalé čtyřkoalice a nezávislé senátory.

Lidé tak budou především rozhodovat o budoucím směřování svých obcí. Podle řady analytiků by se ve výsledcích podzimních voleb mohly promítnout téměř pětiměsíční neúspěšné pokusy o sestavení vlády.

Obecní volby se v samostatné České republice konají už počtvrté. O přízeň více než 8,3 milionu voličů se uchází přes 201.000 kandidátů, kteří chtějí obsadit na 62.500 míst v obecních a městských zastupitelstvech. Největší pozornost se tradičně soustředí na 13 krajských měst, z nichž v deseti vládne ODS. Zvláštní postavení mezi nimi má hlavní město - volby do pražského magistrátu budou zároveň krajskými volbami.

Obměna třetiny českého Senátu se uskuteční popáté. Lidé v ní výběrem některého z 204 kandidátů rozhodnou tom, s kým bude mít nyní dominantní ODS v horní komoře většinu. Menší strany se stále obávají spojenectví dvou nejsilnějších seskupení, tedy ODS a ČSSD. Představitelé občanských demokratů nicméně nabídky na velkou koalici se sociálními demokraty odmítají.

 

Složení Senátu po posledních volbách v roce 2004

senat_slozeni_podzim_2004_IN.jpg