Předseda nejsilnější opoziční strany ČSSD Jiří Paroubek vyzval členy komise ministerstva pro místní rozvoj, kteří se podíleli na rozhodování o sporném dotačním projektu firmy Bono Publico, ke zveřejnění toho, co vědí o možném ovlivňování z jeho strany. Paroubek tvrdí, že tyto poznatky nikdo ze zúčastněných mít nemůže, protože nikdy nic neovlivňoval. K podobným tvrzením podle něj neexistují žádné přímé ani nepřímé důkazy a on sám je připraven podat vysvětlení na policii.


Paroubka z účasti v kauze machinací s dotacemi z EU obvinila bývalá náměstkyně ministra pro místní rozvoj Věra Jourová, podle šéfa ČSSD je ale její vyjádření lživé. Paroubek přesto zatím neuvažuje o soudní obraně proti jejím výrokům, zvažuje naopak právní kroky vůči TV Nova, která z machinací udělala jedno z hlavních témat pořadu Na vlastní oči.


Podle slov volebního manažera sociální demokracie Jaroslava Tvrdíka strana dotazem na ministerstvu pro místní rozvoj zjistila, že čerpání evropských dotací bude možné nejdříve v červnu 2007, a je proto vyloučeno, aby peníze zmizely před tímto datem. Policisté, kteří tímto zdůvodnili zatýkání osob podezřelých z machinací, si podle Tvrdíka mohli tyto skutečnosti zjistit rovněž, a jsou tedy buď nekompetentní, nebo o věci informováni byli, ale lhali. Tvrdík proto vyzval policejního prezidenta Vladislava Husáka, aby proti nim zakročil.


Zástupcům ČSSD nejvíc vadí spojování strany s údajnou připravovanou vraždou ředitele Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) Jana Kubiceho. Informace podle nich slouží hlavně k poškození strany těšně před volbami, v době, kdy už nemá čas na obranu. "Je to ďábelské," komentoval situaci Paroubek. ÚOOZ působí podle sociální demokracie jako politická policie ODS.


ČSSD bude v parlamentním výboru pro bezpečnost podle místopředsedy ČSSD Bohuslava Sobotky požadovat v souvislosti s připravovanou vraždou Kubiceho důkazy. Paroubek si myslí, že by měla tento případ přezkoumat zvláštní parlamentní vyšetřovací komise.


Soud Jourovou v případu machinací s dotacemi z EU stíhá společně s bývalým šéfem kabinetu premiérů Zdeňkem Doleželem, starostou Budišova na Třebíčsku Vladislavem Puťou a úředníkem ministerstva zemědělství Miloslavem Řehulkou. Obvinění měli usilovat o získávání peněz nadhodnocením projektů oprav budišovského a třebíčského zámku. Podle policie byl projekt opravy zámku v Budišově nadhodnocen o 30 milionů, v případě Třebíče dokonce o 42 milionů. Akce zaštiťovala právě obecně prospěšná společnost Bono Publico.


Trojice mužů je navíc obviněna i z vydírání architekta Marka Řičáře, který policii na chystaný podvod s evropskými fondy upozornil. Hrozí jim až osmileté vězení, Jourové nejvýše pět let.