Předseda nejsilnější opoziční strany ČSSD Jiří Paroubek vyzval členy komise ministerstva pro místní rozvoj, kteří se podíleli na rozhodování o sporném dotačním projektu firmy Bono Publico, ke zveřejnění toho, co vědí o možném ovlivňování z jeho strany. Paroubek tvrdí, že tyto poznatky nikdo ze zúčastněných mít nemůže, protože nikdy nic neovlivňoval. K podobným tvrzením podle něj neexistují žádné přímé ani nepřímé důkazy a on sám je připraven podat vysvětlení na policii.


Paroubka z účasti v kauze machinací s dotacemi z EU obvinila bývalá náměstkyně ministra pro místní rozvoj Věra Jourová, podle šéfa ČSSD je ale její vyjádření lživé. Paroubek přesto zatím neuvažuje o soudní obraně proti jejím výrokům, zvažuje naopak právní kroky vůči TV Nova, která z machinací udělala jedno z hlavních témat pořadu Na vlastní oči.


Podle slov volebního manažera sociální demokracie Jaroslava Tvrdíka strana dotazem na ministerstvu pro místní rozvoj zjistila, že čerpání evropských dotací bude možné nejdříve v červnu 2007, a je proto vyloučeno, aby peníze zmizely před tímto datem. Policisté, kteří tímto zdůvodnili zatýkání osob podezřelých z machinací, si podle Tvrdíka mohli tyto skutečnosti zjistit rovněž, a jsou tedy buď nekompetentní, nebo o věci informováni byli, ale lhali. Tvrdík proto vyzval policejního prezidenta Vladislava Husáka, aby proti nim zakročil.


Zástupcům ČSSD nejvíc vadí spojování strany s údajnou připravovanou vraždou ředitele Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) Jana Kubiceho. Informace podle nich slouží hlavně k poškození strany těšně před volbami, v době, kdy už nemá čas na obranu. "Je to ďábelské," komentoval situaci Paroubek. ÚOOZ působí podle sociální demokracie jako politická policie ODS.


ČSSD bude v parlamentním výboru pro bezpečnost podle místopředsedy ČSSD Bohuslava Sobotky požadovat v souvislosti s připravovanou vraždou Kubiceho důkazy. Paroubek si myslí, že by měla tento případ přezkoumat zvláštní parlamentní vyšetřovací komise.


Soud Jourovou v případu machinací s dotacemi z EU stíhá společně s bývalým šéfem kabinetu premiérů Zdeňkem Doleželem, starostou Budišova na Třebíčsku Vladislavem Puťou a úředníkem ministerstva zemědělství Miloslavem Řehulkou. Obvinění měli usilovat o získávání peněz nadhodnocením projektů oprav budišovského a třebíčského zámku. Podle policie byl projekt opravy zámku v Budišově nadhodnocen o 30 milionů, v případě Třebíče dokonce o 42 milionů. Akce zaštiťovala právě obecně prospěšná společnost Bono Publico.


Trojice mužů je navíc obviněna i z vydírání architekta Marka Řičáře, který policii na chystaný podvod s evropskými fondy upozornil. Hrozí jim až osmileté vězení, Jourové nejvýše pět let.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist