Opatření zůstanou v platnosti, nicméně změní se jejich plošný rozsah. Novinářům to po jednání Bezpečnostní rady státu sdělil premiér Mirek Topolánek, podle jehož informací již v současnosti riziko teroristického útoku zemi nehrozí.


"V dané chvíli se nezdá, že by nám hrozilo něco bezprostředně, ale nikdo vám to přesně neřekne, protože by to bylo velmi nezodpovědné," uvedl Topolánek. K zesílení bezpečnostních opatření se vláda odhodlala po svém mimořádném zasedání v noci 23. září, kvůli zprávám tajných služeb o chystaném teroristickém útoku.


Policie i specializované útvary od té doby střeží desítky objektů včetně ruzyňského letiště, nádraží a dalších budov. Podle médií chtěli teroristé v Praze zajmout věřící v synagoze. Zesílená bezpečnostní opatření prý měla útočníky odradit, někteří odborníci je ale kritizovali.


"Už v té úvodní informaci jsme řekli, že ta opatření mají kromě bezpečnostního i preventivní charakter," poznamenal Topolánek. Policisté ozbrojení samopaly v ulicích hlavního města tak měli odradit případné útočníky od jejich záměru. Tohoto účelu se podle premiéra podařilo dosáhnout.


Vláda smluvně zajistí 60 procent chřipkových vakcín
Vláda také na zasedání rady projednala přípravu na možnou pandemii chřipky. Ve svém pandemickém plánu navrhuje, aby se na příští rok zajistilo 60 procent vakcín proti chřipce v rámci smlouvy o smlouvě budoucí. Schválení pandemického plánu bylo jedním z bodů dnešního jednání Bezpečnostní rady státu.


"Pandemický plán řeší všechny aspekty hrozby pandemie chřipky vyvolané novými variantami chřipkových virů," uvedl Topolánek. Peníze na nákup vakcín na poslední čtvrtletí příštího roku půjdou pravděpodobně z rozpočtu na rok 2005. Měla by to umožnit dohoda s ministerstvem financí a pandemický plán.


Zvýšenou poptávku po očkování vyvolal v předešlých letech strach z pandemie ptačí chřipky. Jde o pojem zahrnující rozsáhlou skupinu chřipkových virů nakažlivých primárně pro ptáky. Viry mohou ve výjimečných případech infikovat i jiné živočišné druhy. První případ ptačí chřipky v Česku se objevil v březnu.


Hrozba pandemie vzniká v situace, kdy se objeví nový subtyp viru, který se dosud nevyskytoval mezi lidmi. Mezi takové viry patří i kmen viru H5N1, který je proto považován za virus s pandemickým potenciálem. Pandemie chřipky se v historii opakují. V minulém století byly tři: španělská chřipka v roce 1918, asijská v roce 1957 a hongkongská v roce 1968. V roce 1918 zabila pandemie odhadem 40 až 50 milionů lidí po celém světě. Virus H5N1 poprvé infikoval lidi v Hongkongu v roce 1997, kdy způsobil onemocnění 18 lidí, šest z nich zemřelo.