Podle předsedy ČSSD je velká koalice jeho strany s ODS jen jednou ze čtyř variant dalšího vývoje politické situace. Mezi další možnosti spadá vláda ČSSD, KDU-ČSL a Strany zelených tolerovaná komunisty, v úvahu také přichází úřednická vláda nebo menšinový kabinet ČSSD. Paroubek to řekl novinářům v Lidovém domě s tím, že to „není řazení podle významu nebo preferencí.


V nedělním pořadu České televize Otázky Václava Moravce šéf ČSSD připustil i vznik velké koalice na dva roky, osobně by se ovšem na takovém upořádání podílet nechtěl. Možnost spojenectví se svým největším rivalem vzápětí po Paroubkově vyjádření odmítla ODS. Paroubek pak na způsob, jakým jeho vyjádření interpretovala média, reagoval slovy: „Nenabídl jsem žádnou koalici ODS.“


Slova o rovnoprávné dohodě dvou nejsilnějších stran o vládě jsou podle Paroubka jen reakcí na páteční prohlášení prezidenta Václava Klaus, který vyloučil možnost jmenování vlády založené na hlasech „přeběhlíků“ z opačného politického tábor. Paroubek míní, že velká koalice je lepší možnost než „ponižující opoziční smlouva dvě“. „Umím si takovou vládu představit a řekl jsem zcela jednoznačně, že by to byla vláda beze mě,“ dodal. Odmítavý postoj občanských demokratů podle něj zužuje prostor pro to, co prosazuje Klaus.


Paroubek také v souvislosti s druhou možností, tedy vládou ČSSD, lidovců a zelených podporovanou komunisty, vyzval menší strany, aby vymezily, proč považují podporu KSČM za nebezpečnou. Společně s oběma stranami chce také vypracovat dokument obsahující shodné programové priority. „Požádáme veřejně vedení těchto stran, proč je podpora těchto stran od KSČM nepřijatelná,“ řekl. Odmítnutí by podle šéfa ČSSD znamenalo, že obě strany „dávají přednost neproduktivnímu antikomunismu před plněním vlastních volebních slibů“. „Uměle vytvářený a fanatický antikomunismus škodlivě narušuje soudržnost společnosti a rozděluje ji,“ myslí si bývalý premiér.


ČSSD je ochotna jednat případně i o vládě odborníků. Paroubek nedává šanci takové variantě, podle níž by v čele úřednického týmu mohl stanout třeba bývalý ministr financí za ČSSD Jiří Rusnok. „Václav Klaus mu sice může být vděčen za volbu prezidenta, protože Jiří Rusnok byl tím hlasem, který rozhodl, nicméně v podtextu je snaha rozbít jednotu sociální demokracie,“ uvedl Paroubek. Rusnok je podle něj "váha příliš lehká" na to, aby dokázal rozvrátit klub ČSSD a přesvědčit některé sociální demokraty, aby takové řešení podpořili. „Já bych na to nesázel,“ prohlásil.


Pokud podle něj ODS, KDU-ČSL i Strana zelených odmítnou spolupráci s ČSSD a nebude průchodná ani úřednická vláda, pak podle Paroubka přichází v úvahu menšinový kabinet ČSSD s "většinovou podporou" ve sněmovně. „Sociální demokracii nejde o to být za každou cenu součástí vládní konstelace, ale jsme připraveni se podílet na vládním uspořádání,“ uzavřel Paroubek.