Vylučuje zároveň jmenování vlády, která by byla závislá na křehké většině 101 hlasu, která by mohla vzniknout "přeběhnutím" jednoho z poslanců do opačného politického tábora.


"Nekývl bych na řešení, které by se mimo dohodu politických stran pokusilo 'uloupnout' poslance na tu či onu stranu," řekl prezident novinářům po hodinové schůzce se zástupci KDU-ČSL. Tento přístup chce uplatňovat obecně, nikoli ve spojení s konkrétním jménem. Klausovo vyjádření bylo reakcí na dotaz, zda by byl ochoten jmenovat kabinet založený na 101 hlasech, o němž opakovaně hovoří předseda ČSSD Jiří Paroubek. Kolik stran se dohodne, je podle prezidenta otázkou jednání. "Mohou to být dvě, tři, čtyři," uvedl Klaus.


"Hledám jisté stabilní řešení, tedy něco, co má naději na úspěch v tom či onom směru. Tedy buď dohodu o vládnutí, nebo eventuálně dohodu o nevládnutí, tedy dohodu na téma, jak nejrychleji dospět k předčasným volbám," uvedl prezident. Z dohody politických stran podle něj musí vzejít stabilní prostředí. "Vylučuji tedy, že bych akceptoval nějaký obchod s jedním hlasem doleva či doprava, nahoru či dolu. Takto vzniklé stojednotkové řešení považuji za necestu vpřed," prohlásil.


V tomto bodě se shodl s lidovci, kteří by hledali východisko v dohodě stran, jež ale nesmí být závislá na vůli komunistů. Úřadující šéf KDU-ČSL Jan Kasal před novináři uvedl, že jeho strana se bude v každém případě řídit závazkem, že nevstoupí do žádné vlády závislé na KSČM, ani takový kabinet nebude podporovat či tolerovat. Bude respektovat i dohodu demokratických stran o dřívějších volbách.


Kasal souhlasí s tím, že prezident někomu svěří výběr nové vlády až po senátních a obecních volbách na konci měsíce. "Ani my si nepřejeme, aby tyto volby se staly referendem, jestli je lépe dát hlas Jiřímu Paroubkovi, nebo Mirku Topolánkovi," poznamenal.

Názory sociálních demokratů na Klausův postoj
"Téměř tomu nemůžu věřit, je to opravdu těžký zásah, direkt Ústavě ČR," reagoval Paroubek na Klausův postoj pro iDnes. Řekl také, že bude-li pověřen sestavením vlády, tak vládu sestaví.
Prezident by měl mít podle Paroubka ke všem stejný metr a měl se také zeptat 4. září šéfa ODS Mirka Topolánka, zda má zajištěnou parlamentní většinu, když jej jmenoval premiérem. "Myslím si, že pan prezident nepostupuje v intencích ústavy," dodal šéf nejsilnější opoziční strany.


Za počáteční postoj pro vyjednávání s politickými stranami považuje Klausovo vyjádření místopředseda ČSSD Zdeněk Škromach. Sociální demokracie podle něj na Hrad přijde s vlastními návrhy na řešení současné politické situace. "Když pan prezident hovoří o přeběhlících, vzpomenu si na sociálnědemokratického poslance Tomáše Teplíka, který držel jeho vládu po roce 1996 dva roky," uvedl Škromach. Dodal, že zřejmě záleží na tom "koho se přeběhnutí týká".


Další postup prezidenta republiky
Klaus se postupně sejde s politiky všech pěti stran zastoupenými ve sněmovně. Chce zmapovat jejich názory před tím, než jmenuje nového premiéra. Prezident si je podle svých slov vědom, že ODS má volební kongres v listopadu a lidovci v prosinci, pro něj však obě akce vodítkem při rozhodování nebudou. "Ale mohou se dohodnout mezi sebou politické strany, že si vzájemně vyjdou vstříc a počkají třeba na oba dva tyto kongresy. To si dovedu představit, ale to se mě netýká," zdůraznil.


Po lidovcích přijdou v pondělí na Pražský hrad občanští demokraté, jejichž menšinová vláda nezískala důvěru sněmovny, poté i sociální demokraté, komunisté a zelení. Fakt, že kolečko konzultací zahájil prezident v pátek třináctého nevidí jako špatné znamení. "Já doufám, že ten pátek třináctého nepřináší nějakou smůlu a naše jednání něčemu takovému nenasvědčovalo," podotkl Klaus po schůzce s delegací KDU-ČSL.