Uvedl to polský státní zástupce Marek Welna, který se spolu s dalším kolegou výslechů vedených českou protikorupční policií v Praze účastnil. "Postoupili jsme v té fázi vyšetřování vůči konkrétním osobám, ale týká se to polských občanů," podotkl Welna.


Aféra okolo prodeje akcií Unipetrolu, který uskutečnila předloni vláda premiéra Vladimíra Špidky, polskému koncernu PKN Orlen vznikla poté, co někdejší manažer Orlenu Krzysztof Kluzek přišel s tvrzením, že od polského lobbisty Jacka Spyry slyšel v souvislosti s prodejem české firmy o úplatcích ve výši 42 milionů eur (asi 1,2 miliardy korun). Všichni svědci vyslýchaní v Česku však možnou korupci odmítli, jako poslední exministr průmyslu a obchodu Špidlova kabinetu Milan Urban (ČSSD), který se výslechu podrobil dnes dopoledne.


"Je evidentní, že privatizace proběhla transparentně a že těžko mohou být nějaké pochybnosti o rozhodovacím procesu vlády. Jednoznačně popírám jakékoli náznaky korupce, prodej Unipetrolu proběhl v pořádku. Potvrdila to nejen evropská komise, ale prokáže se to i v průběhu tohoto vyšetřování," řekl Urban po skončení dvouhodinového výslechu.


V tomto týdnu kromě Urbana vypovídali i dva bývalí sociálnědemokratičtí premiéři Jiří Paroubek a Stanislav Gross, následovaní exministry Zdeňkem Škromachem, Cyrilem Svobodou (KDU-ČSL) a Bohuslavem Sobotkou. Vyšetřovatelé už také vyslechli současného premiéra Mirka Topolánka, na rozdíl od ostatních svědků prý zamířili k němu do kanceláře.


V prvním kole výslechů byli v září na policii také někdejší ministři Jaroslav Palas či Karel Kühnl, ale například i bývalý šéf kabinetu premiérů Grosse a Paroubka Zdeněk Doležel, který v současnosti v souvislosti s kauzou Unipetrol čelí trestnímu stíhání pro pokus o podvod. Důvodem je jeho údajný souhlas s úplatkem pěti milionů korun, který mu měl na tajné schůzce nabídnout Spyra, aby tak dostal zpět do hry o Unipetrol firmu Seta.


S výsledky poslední týdenní práce v ČR jsou polští vyšetřovatelé spokojeni. "Naše materiály, které jsme získali, určitě posunuly vyšetřování dopředu. Nová zjištění nám dovolí pracovat při dalších krocích v Polsku. Nebudu upřesňovat vzhledem k probíhajícímu vyšetřování, k čemu jsme dospěli. Výslechy nám ale hodně pomohly ke zjištění pravdy a objektivních skutečností," uvedl Welna, který se i s kolegou ještě dnes vrátí do Polska.


Pochválil velmi dobrou spolupráci s českým vyšetřovatelem Gejzou Rakašem, jenž výslechy českých politiků vedl a zřejmě v nich bude pokračovat i v příštích týdnech. Polská strana totiž před několika dny požádala v rámci druhé právní pomoci o výslech dalších 12 svědků, kteří by měli asi v listopadu osvětlit okolnosti prodeje Unipetrolu.


Na tomto seznamu figurují přední pracovníci společnosti Agrofert v čele s jejím majitelem Andrejem Babišem i zástupci konkurenční firmy Seta. Obě tyto společnosti svedly konkurenční boj o to, která z nich se stane českým partnerem PKN Orlen.


"Je to logický krok v dalším postupu při vyšetřování. Tyto osoby musí být vyslechnuty, aby byly okolnosti privatizace jasné. Mohu potvrdit, že jde o zástupce zmíněných firem. Ale budou vypovídat i další politici," konstatoval Welna.


Podle polských vyšetřovatelů bude k ukončení případu nutné navštívit Prahu ještě několikrát, během dalších výslechů by si chtěli pohovořit vedle nových svědků i s politiky, kteří se na předchozí termíny nemohli dostavit. Mezi ně patří i někdejší premiér Vladimír Špidla (ČSSD).