Bývalý prezident Václav Havel se v úvodním projevu na pražské konferenci Forum 2000 vyslovil pro přijetí jakéhosi celosvětového základního mravního minima. Z tohoto základního mravního imperativu by vycházela pravidla a normy soužití národů a nadnárodních společenství v budoucím světě.


Konference Forum 2000, která letos oslavuje své desáté výročí, se koná s podtitulem Dilemata globálního soužití.


Právě pro možnost bezkonfliktní soužití národů exprezident Havel, jak řekl v projevu, učinil již různé a dosud neúspěšné pokusy, aby takové minimum vzniklo. Přál si zároveň, aby základní mravní minimum bylo přijato jako nový oficiální dokument například na půdě OSN. Minimum by mohlo platit vedle Všeobecné deklarace lidských práv, uvedl Václav Havel.


"V těch náboženských základech či východiscích či tradicích různých civilizačních okruhů dříme cosi, co je všem společné. Jakýsi elementární soubor mravních imperativů, které vlastně, samozřejmě s příslušnými modifikacemi, platí všude," zamýšlel se bývalý prezident nad soužitím mezi různými kulturami a náboženstvím. Své poznání opírá o cestování a poznávání různých zemí.


Havel požádal účastníky konference, aby se snažili najít odpověď na otázku, zda je v 21. století v éře globalizace a "v soudobé dvojsmyslně se vyvíjející civilizaci" šance kodex pro soužití přijmout. "Já sám jsem v této věci různé pokusy činil. Byly absolutně neúspěšné," konstatoval Havel, který podle některých zahraničních médií patří do skupiny nejvlivnějších intelektuálů světa.


Princ hášimovské jordánské královské dynastie Hassan bin Talál, který se jednání konference účastní, zmínil, že Havel podobnou myšlenku vyjádřil již v roce 1995. Podle prince je nutné se na globální soužití a sdílení humanitárních hodnot zaměřit.


Dalšími účastníky letošního Fora 2000 jsou nositel Nobelovy ceny míru tibetský duchovní vůdce dalajlama, lotyšská prezidentka Vaira Víkeová-Freibergová, vůdce běloruské opozice Aljaksandr Milinkevič či bývalá irská prezidentka Mary Robinsonová.


Až do úterý by účastníci konference měli v sále pražského Žofína diskutovat o rozmanitosti kultur, ideologií, náboženství, o demokracii a lidských právech.