Novým šéfredaktorem zpravodajského týdeníku Respekt se stane Martin M. Šimečka, bývalý šéfredaktor slovenského deníku SME. Na nedělním jednání se na tom dohodli zástupci vydavatele, investora a redakce Respektu, uvádí se v prohlášení zaslaném médiím.

"Pro mě osobně bylo nejdůležitější, že se příchod pana Šimečky děje ve spolupráci s Markem Švehlou, protože je to nejlepší šéfredaktor, kterého jsem v redakci zažil. Dvojice Šimečka a Švehla v čele Respektu nabízí velkou příležitost," uvedl na blogu Respektu Erik Tabery. Šimečka je podle jeho názoru člověk, který odolával politickým tlakům a "nepodbízel se ani majitelům."

Respekt loni hospodařil se ztrátou 3,7 milionu korun, což ve srovnání s rokem 2004 představuje snížení ztráty zhruba o čtvrt milionu korun. Ztrátové hospodaření je zřejmě důvodem změn, které Respekt v nadcházející době čekají.

Vydavatelství, jehož většinovým majitelem je senátor Karel Schwarzenberg, finančně podpořil podnikatel Zdeněk Bakala překlenovacím úvěrem ve výši zhruba 20 až 30 milionů korun. S majitelem Bakala jedná o svém majetkovém vstupu přímo do společnosti R-Presse.

Již dříve ale uvedl, že jeho snahou není jakkoli ovlivňovat chod časopisu, tím méně jeho obsah. Kromě majetkových změn ve vydavatelství čekají změny i samotný týdeník, a to zřejmě od počátku příštího roku. Mimo jiné by měl Respekt přejít na obvyklý časopisecký formát a opustit svůj současný novinový.

Podle zástupce šéfredaktora Jaroslava Spurného z postu ředitele pro strategii Respektu odchází Miloš Čermák. Ten do vydavatelství přišel s cílem zavést změny, jež mají za finanční podpory podnikatele Zdeňka Bakaly umožnit týdeníku další rozvoj a lákat čtenáře i inzerenty. Kvůli změnám podala většina redakce Respektu minulý týden výpověď. "Nechci to komentovat. O moji roli v projektu změny formátu se povedou jednání příští týden," řekl Čermák.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist