Při vyšetřování úniku informací z takzvané Kubiceho zprávy bylo nasazeno 46 odposlechů. Týkaly se dvou politiků, dvou novinářů, tří policistů a jednoho lékaře. Odposlouchávány byly zřejmě i jejich rodinní příslušníci a spolupracovníci. Ve sněmovně to prohlásil ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS). Ministr vnitra Ivan Langer (ODS) uvedl, že odposlechy byly sice v souladu se zákonem, ale týkaly se i lidí, kteří s případem neměli nic společného.


Zejména občanští a sociální demokraté se pak v rozpravě přeli o interpretaci těchto informací, ale i o to, jestli měl vůbec Pospíšil právo informace z utajovaných materiálů zveřejnit. Politici ODS tvrdí, že potvrzují jejich podezření. O odposleších hovořili již dříve. Vyslovovali také podezření, že předchozí vláda mohla využívat odposlechy k "fízlování" politických protivníků nebo nepohodlných novinářů.


Sociální demokraté taková nařčení důrazně odmítají a naopak obviňují ODS z toho, že osočují bez důkazů a poškozují kredit země. Politici ČSSD upozorňují na to, že odposlechy nařizují soudci na návrh žalobců. Od ODS žádají důkazy, že kabinet Jiřího Paroubka (ČSSD) vyšetřování nějak ovlivňoval. "Ukažte, kde jsou ty 'estébácké' metody," vyzval občanské demokraty místopředseda sněmovny Lubomír Zaorálek (ČSSD). ODS se podle něj chová, jako kdyby si neuvědomovala, že je ve vládě a má odpovědnost za republiku. "Vy pouze rozmazáváte podstatu věci," dodal.


Pospíšil dnes v rozpravě ke kauze odposlechů prohlásil, že ve sporném trestním stíhání spatřuje nestandardní kroky. "Bohužel jsme došli do stádia, kdy se u nás nepovolují odposlechy na nejzávažnější trestnou činnost, ale bohužel se povolují na běžnou trestnou činnost," uvedl. Soudce podle zprávy, kterou předtím projednávali poslanci v uzavřené sněmovně, povolil podle Pospíšila také odposlechy prostor Českého rozhlasu v budově Poslanecké sněmovny. Rozhlas ale nakonec podle něj odposloucháván nebyl, a to kvůli kolizi s ochrannou službou dolní komory.


Ministr dále uvedl, že v den, kdy byla jmenována vláda Mirka Topolánka, tedy 4. září, nařídil soud odposlechy celkem 46 účastnických telefonních stanic. "Podle znění příkazu jsou uživateli těchto stanic tři policisté, dva politici, dva novináři a jeden lékař. Jeden z policistů má být uživatelem sedmi telefonů, druhý čtyř a třetí jednoho. První z politiků má užívat 19 telefonů a druhý deset. Novináři jsou údajně jeden uživatelem dvou a jeden jednoho telefonu. Lékař pak má užívat dva telefonní přístroje," citoval Pospíšil.


Z uvedených údajů podle ministra nevyplývá to, že politik užíval 19 telefonů, ale to, že zákony umožňují odposlouchávat i lidi z okolí dotyčného člověka. "Je to velký problém a velký nešvar právní úpravy," řekl a dodal, že 31 odposlechů ze 46 bylo ukončeno na základě pokynu Inspekce ministerstva vnitra 20. září, tedy v den, kdy o nich špičky nové vlády informovaly.


Bývalý ministr vnitra a šéf bezpečnostního výboru sněmovny František Bublan (ČSSD) řekl, že pokud k tomu dal vyšetřovatel podnět, státní zástupce to navrhl a soudce schválil, musely být odposlechy něčím podložené. "Není to tak jednouché, všechno podléhá kontrole a všechno se dá nějakým způsobem dohledat," uvedl. Obvinění ODS označil za absurdní. Navíc je podle něj otázka, jestli vůbec politici chtějí znát pravdu o tom, jak tedy před volbami do médií unikly informace z Kubiceho zprávy.


Předseda ČSSD Jiří Paroubek novinářům řekl, že politici ODS dnes nepředložili žádná fakta dokazující jejich tvrzení, že za "fízlováním" politiků a novinářům mohl stát on nebo jeho vláda. Měli by se mu tedy prý omluvit a pak odstoupit. Dokument, který ve sněmovně zveřejnil Pospíšil, označil za "bluf". Odposlechy jsou podle něj věcí soudce, žalobce a vyšetřovatele. "Ani jedno, ani druhé, ani třetí já nejsem a není to tato vláda. Není věcí Poslanecké sněmovny, aby do těchto záležitostí zasahovala," míní.


Politici se podle něj nemohou vyvyšovat nad ostatní. "Politici nejsou žádní nadlidé a orgány činné v trestní řízení k nim mají přistupovat úplně stejně jako ke všem ostatním občanům," řekl.


Komunista Miroslav Grebeníček pak ve svém projevu kritizoval ČSSD i ODS, podle něj za vlád obou těchto stran zmizely desítky miliard a už se stalo pravidlem, že občanští a sociální demokraté se navzájem obviňují ze zločinů.


Dopis s informacemi o odposleších, z něhož dnes citoval ministr spravedlnosti, zaslal některým ústavním činitelům ředitel policejního Útvaru zvláštních činností Tomáš Almer. Právě tento útvar odposlechy technicky zajišťuje. Almera se nepodařilo zastihnout, je na dovolené. Někteří poslanci soudí, že Pospíšil zveřejněním uvedených údajů porušil zákon. Antonín Seďa (ČSSD) očekává, že sněmovna kvůli tomu s ministrem zahájí disciplinární řízení. Ministr ale uvedl, že byl zbaven mlčenlivosti pro jednání s orgány státu a sněmovna takovým orgánem je. Věc prý konzultoval s právníky.


Langer minulý týden vyslovil podezření, že v souvislosti s únikem takzvané Kubiceho zprávy může být odposloucháváno asi 20 novinářů a ústavních činitelů a že mohou být odposlouchávány i prostory sněmovny, ministerstva vnitra a Českého rozhlasu. Nejvyšší státní zástupkyně Renáta Vesecká však později tyto informace označila za nepravdivé, nevyloučila ale, že někdo legálně odposloucháván byl.