Údajné odposlouchávání dvaceti politiků a novinářů otevřel ministr vnitra Ivan Langer v dnešním vysílání diskusního pořadu České televize Otázky Václava Moravce rázným prohlášením: "Žijeme zemi, kde může být kdykoli, kdokoli odposloucháván, a přesto se to ten člověk nikdy nedozví."

Nejvyšší státní zástupkyně Renáta Vesecká však sdělila, že k uvedeným odposlechům nedošlo a že informace, kterou tento týden dostal ministr vnitra Ivan Langer, tak není podle ní pravdivá. "Není odposlouchávána sněmovna, není odposloucháváno ministerstvo vnitra, není odposloucháván Český rozhlas a stejně tak není odposloucháváno dvacet poslanců či novinářů za účelem toho, aby došlo k nějaké diskreditaci nebo k získání nějakých informací," prohlásila Vesecká.

K dotazu Moravce, zda lze říci, že v případu není odposloucháván nikdo, uvedla, že se nyní nemůže vyjadřovat k tomu, jaké kroky se při prověřování činí. O zprůhlednění se pokusí poté, co prověřování skončí.

Pokud je někdo odposloucháván, pak v souladu se zákonem
Dosavadní způsob prověřování úniku Kubiceho zprávy do médií je podle Vesecké, která po aféře s odposlechy nechala prověřit postup Inspekce ministra vnitra a příslušných státních zástupců, zcela v pořádku. "Pokud se týká všech úkonů trestního řízení, všechny úkony jsou zákonné, jsou prováděny podle trestního řádu," konstatovala Vesecká.

Z jejích slov vyplývá, že pokud je při prověřování kauzy někdo odposloucháván, je to v souladu se zákonem. Policisté ani státní zástupci si přitom podle Vesecké svévolně nevymýšlejí, jaké důkazy je při prověřování třeba obstarat. "Provádějí se pouze úkony, které nějakým způsobem jako nutné vyplývají ze stavu dokazování," vysvětlila.

To si myslí i exministr vnitra František Bublan, který byl kvůli vyšetřování úniku Kubiceho zprávy do médií tři hodiny u výslechu na Inspekci ministra vnitra. "Stal se trestný čin, i kdyby tam odposlechy byly, nemáme si na co stěžovat, my ani novináři nejsme žádní prominenti," řekl poslanec.

Politici mohou podle Vesecké změnit to, na co si stěžují
Langrovi se nelíbí to, že se nevinný člověk ani po skončení případu nedozví, zda byl odposloucháván. Připomněl případ premiéra Mirka Topolánka z takzvané kauzy Kořistka. Ačkoli se Topolánkovy odposlechy objevily v médiích, úřady mu s odkazem na zákon odmítly sdělit, zda odposloucháván byl.

Podle Vesecké záleží jen na politicích, jestli tuto praxi legislativně změní. Jestliže občané získají právo seznamovat se s těmito informacemi, jednoznačně se posílí občanské svobody, veřejná kontrola činnosti policie a orgánů činných v trestním řízení, ale zároveň se nesmírně ztíží boj s organizovaným zločinem, míní žalobkyně.

Vesecká nebyla nikým pověřena 'fízlovat'
Závěrem reagovala na dotaz Moravce, jak se vypořádá s výzvou ministrů a s dopisem expremiéra Jiřího Paroubka (ČSSD) ohledně toho, zda odposlechy v kauze úniku Kubiceho zprávy byly nasazeny na příkaz bývalé vlády.

"Pravdou je, že mě předseda sociální demokracie vyzval k tomu, abych veřejně prohlásila, zda byli státní zástupci úkolováni jeho osobou k provádění 'fízlování' politických odpůrců. Za svoji osobu mohu prohlásit, že jsem nikdy nebyla nikým z politiků vyzývána k tomu, abych postupovala takovým nebo jiným způsobem v rámci trestního řízení," řekla v pořadu.

Dodala, že dokud to bude moci ovlivňovat, tak se státní zastupitelství nikdy nestane soudcem v dohadování politických stran. "Pevně věřím, že pan předseda (Paroubek) svoji výzvu k mému veřejnému prohlášení nesměřoval snad k tomu, aby mě zatahoval do nějakých politických rozmíšek," poznamenala.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist