Kardinál Miloslav Vlk se domnívá, že některé radikální náboženské skupiny v Česku zaštiťující se křesťanstvím a katolickou církví jsou ve spojení se zahraničními představiteli politického extremismu - nacionalismu, antisemitismu, islamismu a neonacismu. Nebezpečné podle katolických biskupů je i propojování těchto skupin s tuzemskými extremistickými politickými uskupeními - s ultrapravicovým sdružením Lipový kříž, stranou Národní sjednocení a podobně. Za církev v českých zemích katolický primas projevy extrémních proudů odmítá.


Pokud snad takové myšlenky z katolických kruhů zaznívají, pak podle názoru kardinála Vlka zejména z okruhu mezinárodního hnutí takzvaných lefebvristů, které se podle něj od církve odloučilo, ale prohlašuje se za její hlas. Dokládají to různé webové stránky lefebvristů, uvedl.


Lefebvre - Kněžské bratrstvo sv. Pia X
Francouzský tradicionalistický arcibiskup Marcel Lefebvre (1905 až 1991), zakladatel Kněžského bratrstva sv. Pia X., vedl organizovaný odpor proti liturgickým a dalším reformám z 60. let, včetně snah po větší ekumenické otevřenosti. Proti duchu druhého vatikánského koncilu prosazoval důsledné dodržování středověkých katolických tradic. Když v roce 1988 nedovoleně vysvětil čtyři biskupy, byl s nimi z církve exkomunikován. Lefébvristé vedení biskupem Bernardem Fellayem (1958), oficiální církví neuznaným, však vyloučení z církve nepřijímají.


Protiamerický duch
Kardinál Vlk informoval nedávno amerického a izraelského velvyslance v Česku o spojení těchto skupin s americkými fundamentalisty, které tuzemští představitelé lefebvrismu zvou na přednášky. Školí naše extremistické skupiny a vnášejí k nám patrně protiamerického ducha, uvedl tehdy Vlk podle mluvčího biskupů. Tyto skupiny čerpají z amerických zdrojů nejen ideové inspirace, ale zřejmě rovněž finanční podporu, soudí kardinál.


Naše snahy o přiblížení tohoto odštěpeneckého hnutí ke společenství katolické církve v poslední době ztroskotaly, konstatoval Vlk.


Hovořil o tom i s rabínem Karolem Sidonem, který ho podle mluvčího biskupů ujistil, že bude dobře rozlišovat hlas těchto extremistických skupin a oficiální hlas katolické církve.


Před spojováním radikálních skupin v církvi s politikou varoval Vlk už letos na jaře na zasedání biskupů ve Vranově u Brna.


Schizmatické hnutí
Lefebvristické hnutí je podle České biskupské konference schizmatické a jeho členové jsou vyloučeni z církve, přestože se tváří jako její ultravěrní příslušníci. Heretické jednání se pozná podle toho, že jeho protagonisté jsou zatvrzelí a nepřipouštějí diskusi, připomněli před časem čeští biskupové.


Varování českých biskupů před radikalismem se týká mimo jiné občanského sdružení Una voce, Institutu sv. Josefa, který organizuje přednášky a jiné akce, a časopisu Te Deum, který církev nepovažuje za katolický. Jeho redakce však tvrdí, že jejím cílem je šíření katolické víry a morálky, obrana rodiny, nenarozených dětí a starých a nemocných lidí, "kteří jsou v dnešní době terčem útoků liberální sekulární společnosti".


Lefebvristé v Česku podle oficiální církve v poslední době "více zvedají hlavu a snaží se různými cestami otevřeněji i poloskrytě působit". Důsledkem vědomé spolupráce s bratrstvem je však podle biskupů vždy exkomunikace.