Sociální demokraté vyvolají kvůli skandálům kolem údajných odposlechů politiků a novinářů mimořádnou schůzi sněmovny. Chtějí, aby na ní lídři ODS předložili důkazy pro svá vyjádření, která ČSSD a jejího předsedu Jiřího Paroubka s odposlechy spojují. Když takové důkazy nedodají, měli by odstoupit, zdůraznil Paroubek.


"Chceme důkazy, nebo odstupte!" prohlásil. Se svou výzvou se obrátil konkrétně na premiéra a šéfa ODS Mirka Topolánka, ministra vnitra a místopředsedu ODS Ivana Langera a dalšího místopředsedu ODS, vicepremiéra Petra Nečase.


Topolánkův kabinet podezřívá minulou Paroubkovu vládu z toho, že mohla využívat odposlechy k "fízlování" svých politických protivníků nebo nepohodlných novinářů. O tom, že kvůli vyšetřování úniků ze zprávy policejního důstojníka Jana Kubiceho může být odposloucháváno zhruba 20 ústavních činitelů a žurnalistů, se dozvěděl ministr vnitra Langer z novinářských kruhů.


"Odmítám, že by vláda nebo já osobně, že bychom nařídili jakékoli odposlechy," uvedl Paroubek a označil celou věc za "skandál bez důkazů". ODS tak podle něj ničí poslední zbytky tuzemské politické kultury.


Nejsem lhář, tvrdí Langer
Langer po Paroubkovi chce vědět, v čem lhal, když ho označil za lháře. "Včera měl být zlikvidován Jiří Rusnok, dnes Ivan Langer a Miloš Zeman," uvedl na mimořádné tiskové konferenci.


"Chci, aby pravda vyšla najevo," řekl Langer. "Nemohu mlčet a nebudu mlčet," dodal. Langer zdůraznil, že nikoho z ničeho neobvinil, pouze odpovídal na dotaz novináře na středeční tiskové konferenci.


Podle Langera odvolání šéfa rozvědky Karla Randáka nesouvisí s odposlechy. Randákovi nabídl, aby ve státní službě zůstal a neodcházel do civilní sféry. Paroubek odvolání Randáka kritizoval a připustil, že by se do své funkce mohl vrátit, pokud by se stal premiérem.


Langer původně prý nechtěl věc zveřejňovat. Otázku týkající se odposlechů však položil na středeční tiskové konferenci po jednání kabinetu novinář Českého rozhlasu Jan Hrbáček. Konkrétní důkazy pro svá tvrzení však Langer nepředložil.


Případem se již od středy zabývá Nejvyšší státní zástupkyně Renáta Vesecká. Nechá prověřit postup policie, Inspekce ministra vnitra i státních zástupců při vyšetřování úniku takzvané Kubiceho zprávy. Chce tak zjistit, zda nebyl porušen zákon.


Paroubek: Vesecká má uvést, zda měli státní zástupci vládní pokyn
Paroubek oznámil, že již Veseckou požádal o to, aby neprodleně uvedla, zda státní zástupci na jeho či vládní pokyn souhlasili s takovými odposlechy. "Nemyslím si, že paní státní zástupkyně na to potřebuje týden, to jsou věci několika telefonátů," zdůraznil.


Prověrka informací týkajících se údajných odposlechů je podle mluvčího Vesecké Františka Tlapáka "velmi intenzivní" a její výsledek lze očekávat ještě v závěru tohoto týdne. Do skončení prověrky nebude Nejvyšší státní zastupitelství kauzu komentovat.


Paroubek připomněl, že policejní odposlechy nařizuje soud právě na návrh státního zástupce. "Nikdo jiný to nemůže udělat, každý odposlech zanechává v počítači nesmazatelnou stopu, a vše lze tedy ověřit," uvedl. Politiky ODS vyzval k omluvě. Langer by podle něj měl podat demisi okamžitě.


Zatím není jasné, kdy se dolní komora kvůli této kauze sejde, z Paroubkova vyjádření ale vyplynulo, že by to mohlo být během několika dnů.