Podle některých názorů byly čtyři zpravodajské služby, které existovaly ještě v roce 2005, na Českou republiku příliš. Tyto argumenty ale spíše zaznívají od politiků, kteří argumentují úsporou financí.


Dnešnímu kroku vlády, kdy bylo řízení civilní rozvědky svěřeno šéfovi kontrarozvědky a po kterém bude zřejmě následovat sloučení obou služeb, předcházelo loni v červenci sloučení vojenských služeb. Zákonem tehdy vzniklo Vojenské zpravodajství jako nástupce Vojenského obranného zpravodajství (kontrarozvědky; VOZ) a Vojenské zpravodajské služby (rozvědky; VZS).


Tímto krokem se vojenská rozvědka dostala pod parlamentní kontrolu. Do té doby podléhala jen ministrovi obrany. Poslanci mohli do té doby kontrolovat jen Vojenské obranné zpravodajství, které po roce 1989 nahradilo nechvalně známou vojenskou kontrarozvědku.


Například bývalý šéf VZS Andor Šándor tehdy upozornil, že rozvědka získá spojením s kontrarozvědkou nové pravomoci a začne se stírat rozdíl mezi prací obou částí. Ředitel služby podle něj bude až příliš mocným mužem. Tyto námitky tehdy ministerstvo obrany odmítlo s poukazem na vyšší efektivitu práce.


Už tehdy odborníci tvrdili, že sloučení nemine ani obě civilní služby. Dnes odvolaný ředitel rozvědky Karel Randák nepovažuje sloučení služeb za šťastný krok. Podle něj je práce služeb natolik odlišná, že nejde sloučit a světový trend kráčí opačným směrem. "Kde dříve služby slučovaly, nyní uvažují o jejich opětovném rozdělení," řekl Randák. Podle něj služby i po sloučení vlastně fungují nezávisle na sobě.


K podobnému názoru se hlásí i ředitel ÚZSI z poloviny 90. let Oldřich Černý. Podle něj se zde střetávají argumenty politiků o úsporách peněz a profesní hledisko. "Já bych uvítal, kdyby se o problému nejdříve diskutovalo a teprve poté přistoupilo k nějakému rozhodnutí," řekl Černý.


Bývalý český model služeb, kdy armáda i civilní sektor mají svou rozvědku i kontrarozvědku, lze podle expertů vyřešit dvěma způsoby. Sloučit rozvědky podle směřování a cílů, tedy obě rozvědky a obě kontrarozvědky, nebo vytvořit vždy jednu službu civilní a jednu vojenskou.