Zeštíhlení organizační struktury ministerstva vnitra patří k prvním krokům, které ve funkci ministra provedl Ivan Langer (ODS).


Všechny tři nové náměstky Langer také novinářům představil. O vnitřní bezpečnost se bude starat Jaroslav Salivar, který dříve působil jako krajský ředitel Hasičského záchranného sboru Plzeňského kraje. Veřejnou správu bude mít na starosti bývalý poslanec za ODS Zdeněk Zajíček a o ekonomiku a provoz se bude starat někdejší náměstek ministra vnitra pro sociální oblast a bývalý senátor za ODS, později za US-DEU Vladimír Zeman. Langer k tomu dodal, že jeho náměstci nejsou politici, ale odborníci a jejich podřízení na ministerstvu je dobře znají.


Salivar uvedl, že chce především stabilizovat bezpečnostní sbory ve vazbě na nový služební zákon. Druhým klíčovým bodem je podle něj obnovení dobrého jména policie. Třetí prioritou, uvedl, je zajistit vyšší bezpečnost pro občany ČR.


Zajíček informoval, že na starosti bude mít veřejnou správu, legislativu, informatiku a archivnictví. Klíčových úkolem je podle něj sjednotit pod jedna křídla ministerstvo vnitra a informatiky. "Budeme muset některé agendy z papírové podoby dostat do podoby digitální," řekl Zajíček s tím, že neprodleně zahájí práce na vytvoření bezpečného systému centrálních registrů. "Pokud se nám toto podaří, tak určitě bude platit to, že budete na každém úřadu v celé republice moci získat výpis z rejstříku trestů, výpis z obchodního rejstříku, výpis z katastru nemovitostí či živnostenského rejstříku nebo evidence vozidel. Toto ministerstvo nikdy nebude na rozvoj eGovernmentu rezignovat," slíbil.


Zeman podotkl, že je v rozpočtu vnitra nutné hledat rezervy a přemýšlet o tom, jak finanční prostředky vynakládat efektivně. "Nedržme majetek, který nepotřebujeme. V tom je podle mého názoru skryta velká část rezerv," řekl.


Langer také uvedl, že do 19. září by mělo být na ministerstvu připraveno řešení toho, jak naložit s lidmi, kteří dříve působili v komunistické Státní bezpečnosti a ještě nyní v bezpečnostních silách pracují. Na dalším postupu podle něj pracuje Salivar a policejní prezident Vladislav Husák. Ministr se bude zpětně věnovat také kauze CzechTek, tedy loňské technoparty u Tachova, kde při zásahu policistů proti účastníkům byly zraněny desítky technařů i policistů. Ministr řekl, že svolá jednání, kde si nechá v uvedené kauze předložit závěry šetření odboru vnitřní kontroly a Inspekce ministra vnitra. "Na základě takto definovaných závěrů si já udělám svůj závěr, zda je to dostačující, či nikoli," řekl.


Langer také naznačil, že na dalších významných postech, jako je funkce policejního prezidenta a ředitele české zahraniční rozvědky (Úřad pro zahraniční styky a informace - ÚZSI), změny neplánuje. "Myslím, že přítomnost pana policejního prezidenta (Vladislava Husáka) je důkazem naší oboustranné snahy dosáhnout toho, o čem jsem mluvil," řekl. K řediteli ÚZSI Karlu Randákovi dodal, že nezná konkrétní důvod, proč by se měl s Randákem loučit. "Nevylučuji, že taková situace nastane, ale v tuto chvíli nic takového neplánuji," řekl.


Langer nyní počítá s tím, že na ministerstvu zadá několika auditů, které podrobně zmapují stav resortu. Ministr chce zadat čtyři audity, a to procesní, majetkový, ekonomický a právní. Langer si také stanovil cíle, kterých chce na ministerstvo dosáhnout.


Plánuje také zlepšit pracovní podmínky na ministerstvu. Uvedl, že chce, aby například služebny policistů měly internet. Nový ministr chce také stanovit strategii boje proti korupci, změnit styl práce, důsledně postihovat selhání, zjednodušit jednání na úřadech a neuznávat žádné výjimky.