Občanští demokraté obnovili jednání s lidovci a zelenými o přechodné vládě, která by zemi dovedla k předčasným volbám. Není ale jasné, jak chce šéf ODS a nový premiér Mirek Topolánek získat pro svůj kabinet důvěru. Sociální demokraté mu ji nedají. Předseda ČSSD Jiří Paroubek očekává, že po říjnových komunálních a senátních volbách prezident Václav Klaus pověří sestavením nové vlády jeho. S ODS teď sociální demokraté jednat nebudou, vzkázal Paroubek Topolánkově straně. Občanští demokraté viní ČSSD z obstrukcí.


Šéf socialistů se domnívá, že přechodný kabinet zformovaný předsedou ODS nezíská důvěru sněmovny, a bude tedy zemi spravovat bez ní. Paroubek také očekává, že po říjnových komunálních a senátních volbách jej prezident Václav Klaus pověří sestavením nové vlády. Do podzimního hlasování hodlá sociální demokracie zůstat v opozici a nemíní s ODS o povolebním uspořádání vůbec vyjednávat.


"Po (říjnových) volbách předpokládám, že od pana prezidenta dostanu pokus k sestavení vlády. Do té doby může v klidu vládnout vláda pana Topolánka v demisi," prohlásil dosluhující premiér. Občanští demokraté, kteří obnovili jednání s někdejšími partnery z trojkoalice, se podle něj chovají jako "zhrzená milenka".


"Jednat s nimi nebudeme až do trpkého konce této vlády Mirka Topolánka, která nedostane důvěru sněmovny," zdůraznil Paroubek s tím, že případná dohoda o vládě ODS nebude mít podle něj stejně dlouhého trvání.


Místopředseda ODS Ivan Langer věří, že Paroubek "po třech měsících dostane rozum", i když jeho strana se teď soustředí na jednání s menšími stranami. "Budeme jednat se Stranou zelených a KDU-ČSL o jejich případné podpoře či účasti na menšinovém kabinetu, který by měl dovést zemi k předčasným volbám," uvedl Langer. Tři strany ale nemají ve sněmovně potřebnou většinu, na čemž ztroskotal i předchozí projekt trojkoalice.


Topolánek nechtěl před novináři komentovat nynější strategii své strany, dotazy odrážel referováním o počasí: "Já se domnívám, že ta studená fronta, která přechází přes české území, se v sobotu roztrhá, a v sobotu očekáváme mírné oteplení," uvedl designovaný premiér, který má v pátek sdělit svou představu vlády Klausovi.


Dopoledne se grémium ODS dohodlo, že nejlepším východiskem zablokované politické situace je menšinová vláda, která zemi příští rok dovede k předčasným volbám. Občanští demokraté chtějí přednostně jednat s lidovci a zelenými. Paroubek lídrům ODS vzkázal, že až do voleb senátorů a obecních zastupitelů jim nebude brát telefony.


Fakt, že republika nemá ani tři měsíce po volbách novou vládu, se podepisuje na práci sněmovny, respektive na tom, že dolní komora nemůže plnohodnotně fungovat. Právě kvůli tomu, že stále není jasné, jak bude kabinet vypadat, dnes poslanci pozastavili do půlky září ustavování parlamentních výborů. Jejich personální obsazení se totiž odvíjí od podoby vlády. Zatím tedy sněmovna členy výborů nezvolila. Bez toho ale nemůže standardně projednávat návrhy zákonů a novel.


Stále není jasné, jak chce Topolánek získat pro svou vládu většinu a kde ji vezme pro záměr vyvolat předčasné volby. Patrné není ani to, jak bude jeho kabinet vypadat a kdo v něm bude. Lidovci po dnešním jednáním s vyjednavači ODS oznámili, že budou zvažovat svůj postoj k takové vládě. Úřadující šéf KDU-ČSL Jan Kasal ale novinářům řekl, že jeho strana nebude mít v Topolánkově týmu své zástupce ani menšinovou vládu ODS aktivně nepodpoří při hlasování o důvěře. Předčasné volby KDU-ČSL odmítá. Zelení naopak již dříve uvedli, že chtějí předčasné volby již v příštím roce a preferují poloúřednickou vládu.


Předseda KSČM Vojtěch Filip nepovažuje zamýšlenou menšinovou vládu ODS za nejschůdnější řešení patové povolební situace. Zopakoval "záložní řešení" - vytvořit vládu národní shody na základě dohody všech pěti parlamentních stran. ODS ale říká, že s komunisty vyjednávat nebude.


Křesťanští demokraté souběžně s jednáním o vládě řeší své vnitrostranické problémy, které s formováním kabinetu bezprostředně souvisejí. Miroslav Kalousek minulý týden začal s ČSSD jednat o účasti lidovců ve vládě, která by vznikla i díky toleranci komunistů. Řada regionálních organizací se ale postavila ostře proti tomuto plánu, Kalousek rezignoval a následovala ho i většina místopředsedů. Lidovci také obměnili tým svých vyjednavačů. Dnes z něj odešel i Kalousek.