Irská policie zatkla v noci na sobotu dva údajné členy takzvaného Berdychova gangu. O zadržení Tomáše Půty a Maroše Šuleje poblíž Dublinu informoval Český rozhlas (ČRo).

Půta a Šulej jsou v České republice stíháni za loupežná přepadení, Půta navíc i za vraždu. Oba jsou nyní ve vazbě v Irsku. Česká strana bude žádat o jejich vydání k trestnímu stíhání do České republiky, uvedla mluvčí policejního prezidia Blanka Kosinová.

Dodala, že na případu spolupracovali s irskými policisty jejich čeští kolegové z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu, kterým se podařilo zjistit přesné místo pobytu uprchlých mužů.

"Komunikovali telefonem přímo s irskou policií, a to až do poslední chvíle. Zatím oficiální informace, jak zadržení probíhalo, nemáme. Nicméně neověřené říkají, že komando je zadrželo kolem půl dvanácté v době, kdy oni opustili dům, ve kterém žili, a chytili je v nějakém fast foodu," citoval ČRo Kosinovou.

Případ údajného šestatřicetičlenného gangu kolem Davida Berdycha a elitních policistů je největším případem organizovaného zločinu v historii české kriminalistiky.

Gang, možná dokonce zločinné spolčení, má podle obžaloby na svědomí vraždu, asi dvě desítky loupeží, únosy a vydírání bohatých podnikatelů, které prý mnohdy přepadli a unesli v přestrojení za policisty. Členové gangu navíc při fingovaných dopravních kontrolách v policejních uniformách přepadali kamiony.

V úterý stanul před středočeským krajským soudem spolumajitel pražského erotického podniku Discoland Sylvie Ivan Jonák, který si odpykává 18 let ve valdické věznici. Právě v Jonákově podniku se počátkem 90. let někteří obžalovaní seznámili. Berdych, Radek Trumpeš, Michal Puchar, Josef Korbela a Jaromír Prokop dokonce v discolandu pracovali. Prokop je stále ještě na útěku.

Jonák prý nevěří tomu, že hlavou šestatřicetičlenného gangu je Berdych. Prokop, někdejší úředník bytového podniku, byl podle něj vždy Berdychovým šéfem.

Tento týden dosluhující ministr spravedlnosti Pavel Němec obvinil irské úřady, že nereagují na eurozatykač vydaný na Půtu a Šuleje. Ministerstvo tvrdilo, že irské straně poskytlo veškeré údaje potřebné k dopadení obžalovaných a také informaci, že se připravují k útěku do státu, s nímž Česká republika nemá vydávací smlouvy. Němec zaslal svému irskému protějšku ostrý dopis, v němž mimo jiné uvedl, že "dochází k narušení důvěry českých orgánů v irské orgány a jejich postupy".

České orgány na oba muže vydaly zatykač již dříve, kvůli časovému omezení v zákonu o eurozatykači se je však z Irska nedařilo dostat. Česká republika totiž jako jediná země Evropské unie měla v zákonu klauzuli, podle níž nebylo možné eurozatykač vydávat kvůli trestným činům spáchaným před datem jeho zavedení před dvěma lety. To se změnilo až letos novelou platnou od 1. července.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist