ODS chce sestavit vládu, která by zemi dovedla v příštím roce k předčasným volbám. Pro svůj přechodný kabinet by se mohla snažit získat i podporu komunistů.
Novinářům to ve čtvrtek v průběhu jednání Výkonné rady ODS řekl místopředseda strany Vlastimil Tlustý. "Dle mého názoru přichází do úvahy pro toto překlenovací období i podpora komunistů," řekl Tlustý.
Výkonná rada ODS projednává možnosti sestavení vlády do předčasných voleb. Podle Tlustého členové výboru diskutují o tom, zda by překlenovací kabinet měl být "více či méně politický". Řeší nyní různé možnosti složení a podpory své přechodné menšinové vlády. Zvažují například to, zda do ní přizvou i zelené.
Prezident se k situaci zatím nehodlá vyjadřovat
Šéf KDU-ČSL Miroslav Kalousek potvrdil, že získal od stranického předsednictva pověření vyjednávat s ČSSD o menšinové vládě. Na pátek byl svolán celostátní výbor KDU-ČSL a na pondělí pak celostátní konference.
Kalousek vyjmenoval priority pro jednání s ČSSD. Vedle navrácení se k "čistému poměrnému" volebnímu systému, jde například o transformaci zdravotnictví, možné snížení daňové kvóty, penzijní reformu a uspořádání vztahů státu a církve.
Jiří Paroubek v té souvislosti hovořil mimo jiné o modernizaci sociálně tržního hospodářství a udržitelném vývoji veřejných rozpočtů, podpoře rodin s dětmi a proevropské politice. O rozdělení ministerstev se na společné schůzce podle Paroubka nehovořilo, televize Prima a Nova nicméně uvedly, že šéf ČSSD údajně nabídl lidovcům polovinu křesel ve vládě.
Prezident republiky Václav Klaus se k situaci zatím nevyjádřil. Podle svého mluvčího Petra Hájka tak učiní, až se s ní blíže seznámí. Šéf poradců předsedy ČSSD Jaroslav Tvrdík stanici Frekvence 1 řekl, že pokud by vládli sociální demokraté, přenechali by ODS křeslo předsedy sněmovny.
Paroubek se chce dohodnout i se zelenými
Předseda KDU-ČSL Miroslav Kalousek po odpoledním jednání přijal návrh šéfa ČSSD Jiřího Paroubka a zahájil s ním konzultace o programových otázkách možné společné menšinové vlády. Oba politici naznačili, že v případě, kdy budou vládu sestavovat, budou pro ni hledat podporu napříč politickými stranami. Obě strany mají totiž v dolní komoře dohromady jen 87 z dvousetčlenné sněmovny. Vleklá jednání s ODS sociální demokraté ukončili ve čtvrtek dopoledne.
"Sociální demokracie se vzhledem k nekonstruktivnímu přístupu ODS rozhodla zahájit jednání o povolebním řešení situace s předsedou KDU-ČSL Miroslavem Kalouskem," řekl Paroubek. ČSSD chce podle něj řešit patovou povolební situaci "cestou nabídky ke koaliční spolupráci". Nevyloučil ani jednání se Stranou zelených. Předseda zelených Martin Bursík však odmítl podporu vládě, která by byla závislá na podpoře KSČM.
Kalousek: Tolerance ze strany komunistů nás netěší
Kalousek připustil, že by menšinová vláda mohla vzniknout i díky toleranci komunistů, a označil to ze své strany za velký ústupek, který ho netěší. "V případě komunistické strany předpokládám formu umožnění vzniku (vlády). Ptáte-li se mě, zda to z mé strany je ústupek, tak ano, zajisté, významný. Je-li to cena za to, že bude zachována politická pluralita a vrátíme se k čistému poměrnému systému, tak je to cena, kterou jsem ochoten navrhnout orgánům strany," prohlásil Kalousek.
Šéf KDU-ČSL vyjmenoval i další priority pro jednání s ČSSD, například transformaci zdravotnictví. Zdůraznil, že případné pokračování rozhovorů s ČSSD musí schválit stranické orgány KDU-ČSL.
Kalousek často kritizoval sociální demokraty za spolupráci s komunisty. Médii bývá označován za politika, který za nynějších okolností není nakloněn spolupráci s ČSSD a má blíž k občanským demokratům. Již před volbami tvrdil, že ČSSD je připravena se o komunisty opřít i po volbách. Uváděl, že pro křesťanské demokraty je jakákoli spolupráce s komunisty nepřijatelná. Tři týdny před volbami řekl, že sociální demokraté podle jeho názoru počítají s podporou KSČM.
Občanští demokraté případnou vládu ČSSD a KDU nepodpoří...
Občanští demokraté vládu ČSSD a lidovců, která by vznikla díky toleranci KSČM, v žádném případě nepodpoří. ODS je připravena sestavit kabinet, který by měl omezený program a směřoval k předčasným volbám. Občanští demokraté dnes také vyzvali všechny "skutečné demokraty ve všech politických stranách", aby společně s ODS zabránili opětovnému nástupu komunistů k moci. ODS to uvedla v dnešním prohlášení po jednání stranického grémia.
...v případě závislosti na komunistech nedostane ani podporu SZ
Strana zelených nepodpoří případnou menšinovou vládu ČSSD a KDU-ČSL, pokud by byla závislá na podpoře KSČM. Novinářům to dnes řekl předseda strany Martin Bursík.
Jednání mezi sociálními a křesťanskými demokraty jdou podle Bursíka mimo ústavní rámec, protože šéf ČSSD Jiří Paroubek zatím nemá k sestavování vlády pověření od prezidenta. Setkání s Paroubkem by se ale nebránil. Dosluhující premiér ho prý zatím neoslovil.
"Jestliže Jiří Paroubek přijde skutečně s konceptem menšinové vlády společně s KDU-ČSL, tak pro Stranu zelených bude rozhodující, jestli taková vláda bude tolerována komunisty, a bude se tedy opírat o toleranci komunistů, nebo nikoliv," řekl Bursík. Pokud by měl menšinový kabinet KDU-ČSL a ČSSD při prosazování své politiky záviset na KSČM, Zelení ho rozhodně nepodpoří, zdůraznil.
"Jazýčkem na vahách" mohou být zelení
Hlasy Strany zelených mohou být za určitých okolností pro osud případné vlády ČSSD a KDU-ČSL klíčové. Sociální demokraté a lidovci mají ve dvousetčlenné sněmovně dohromady 87 hlasů. ODS a zelení jich mají ale společně také 87. Kdyby tedy komunisté při hlasování o důvěře z jednací síně odešli a proti sobě zůstaly dva bloky po 87 hlasech, přičemž šest "zelených poslanců" a 81 občanských demokratů by hlasovalo proti vládě, kabinet by důvěru nezískal.
Paroubek: Neústupnost ODS v daňových a sociálních zákonech
Předseda ČSSD z neúspěchu jednání o podpoře menšinové vládě ODS obvinil občanské demokraty. "Důvodem je zejména neústupnost ODS v klíčových otázkách daňových a sociálních zákonů a stejně tak i trvání na některých ministerských kandidátech, kteří jsou pro sociální demokracii nepřijatelní," uvedl.
Podle ČSSD v členské základně sociální demokracie vyvrcholil v těchto dnech odpor k umožnění vzniku a k toleranci menšinové vlády ODS.
"Ukončení jednání ze strany ČSSD nebylo zapříčiněno programovou neshodou. Na dnešním ranním jednání o programové části dohody ODS a ČSSD o tolerování menšinové vlády ODS bylo dosaženo konečného kompromisního znění této programové dohody," uvedl Topolánek. Skutečnou příčinou krachu bylo podle něj to, že ODS odmítla "touhu Jiřího Paroubka po moci bez ohledu na výsledky voleb".
Topolánek řekl, že dosluhující premiér Paroubek chtěl získat rozhodující vliv na klíčové státní instituce a podniky. Prosazoval prý také konkrétní kandidáty do funkcí náměstků ministrů. "Jeho požadavky na náměstky ministrů jako Jiří Vyvadil - spravedlnost, Jan Obst - školství, Petr Ibl - vnitro, Vladimír Dryml - zdravotnictví jsme nemohli přijmout," prohlásil šéf ODS.
Občanští demokraté podle něj nemohli přijmout ani Paroubkovy požadavky na ovládnutí státních podniků ČEZ, Čepro, Lesy ČR, Škodaexport, Česká pošta a Budvar, privatizaci pražského letiště ve zrychleném výběrovém řízení, obsazení klíčových postů v policii či "likvidaci plukovníka Kubiceho".
Jan Kubice řídí Útvar pro odhalování organizovaného zločinu. Před volbami se na veřejnost dostala jeho tajná zpráva o údajném prorůstání organizovaného zločinu do státní správy a snahách ČSSD ovlivňovat vyšetřování některých případů.
Logické vyústění Paroubkových kroků, tvrdí Němcová
Místopředsedkyně ODS Miroslava Němcová vnímá rozhodnutí ČSSD jako logické vyústění kroků, které Paroubek dosud činil. "Já jsem měla pocit, že ty schůzky s námi jsou organizovány tak, aby došlo záměrně k nedohodě," zdůraznila. Podle ní lze usuzovat, že se ČSSD a lidovci chtějí opírat o podporu komunistů. ODS takovou případnou vládu nepodpoří. "Nemáme k tomu žádný důvod," dodala.
Šéf poslanců KSČM Pavel Kováčik uvedl, že komunisté jsou o podpoře případné vlády ČSSD a KDU-ČSL ochotni jednat. "Já ale nemohu mluvit za celou KSČM v situaci, kdy je to pro nás úplně nová zpráva a kdy ani naše stranické orgány tu věc neprojednaly," dodal. Podle Kováčika je předseda strany Vojtěch Filip v zahraničí.
Škromach, Sobotka: Jednání s lidovci jsou možná?
Místopředseda ČSSD Zdeněk Škromach sdělil, že jeho i dalšího místopředsedu strany Bohuslava Sobotku zaskočilo to, že jednání o koaliční spolupráci s lidovci jsou možná. Dodal, že sociální demokraté asi budou muset svůj dosavadní negativní postoj ke KDU-ČSL přehodnotit. Paroubek prohlásil, že dosud jednal jen s ODS a žádné rozhovory s KDU-ČSL třeba o početním zastoupení lidovců ve vládě nevedl. "Jednání neproběhlo a žádná dohoda neexistuje," řekl.
ČSSD a lidovci by ani spolu se zelenými nedali ve sněmovně dohromady nadpoloviční většinu hlasů. Ve dvousetčlenné dolní komoře mají sociální a křesťanští demokraté společně 87 hlasů, se zelenými pak 93. K získání důvěry by to takové vládě za předpokladu účasti všech 200 poslanců nestačilo.
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist