Dotazy čtenářů na téma "změny klimatu" zodpovídal ve středu 12. července od 10:00 RNDr. Radan Huth, DrSc. z Akademie věd České republiky.
Dotazy čtenářů se z technických důvodů zobrazují s různě dlouhou časovou prodlevou.
Online rozhovor byl ukončen. Již nelze položit nový dotaz.
obcan
Muze mit vliv na pocasi, zvyseni teplot,ozon... to ze se dnes mesta betonuji ve velkem?? Proč mesta a obce pri kazde rekonstrukci namesti,chodniku rusi zelene plochy a rozsiruji plochy betonu. V Trinci dokonce nahazou kameni,na to daji hlinu a zaseji travu(viz pred prodejnou PENNY).Vybetonovali namesti pred Spolecenskym Domem, postavily obchodni centra,parkoviste,chodniky,takze puda a zelen mizi.V Ostrave take pri rekonstrukci namesti a ulice u DOMU OBUVI nasypaly vsude kameni,polozily obrubniky do ctvercu(nastesti tam bylo kameni mene) kde meli pozdeji sadit dokonce stromy:))) Jak v tom muze cerpat zivimy a vlahu za 2,5...20let takovy strom to tedy nevim. Proc nejak neupravuje vyhlaska ruseni zelenych ploch. Radnice totiz nechteji davat penize na udrzbu zelene a dnes neni ta udrzba ani moc kvalitni. Sekat travnik pri teplotach nad 28 stupnu, nebo tretí(pritom staci 2x pokosit) seceni provadet koncem zari,muze jen laik a ne vzdelany zahradnik.
K problematice betonování, rušení zelených ploch a sekání trávy se neumím vyjádřit. To, co Vy nazýváte betonováním, tj. úbytek plochy zeleně ve městech, má spíše místní vliv: ve městech je pak sušší vzduch (voda odteče místo aby se vsákla) a vzniká tzv. městský tepelný ostrov - tzn. že ve městě je (zejména v noci) tepleji než v jeho okolí.
Radan Huth
EM
Jak moc ovlivňují počasí permenentní erupce sopek? A jak ovlivnily (měřitelně) celosvětové počasí zapálené naftové zdroje iráckou armádou po válce s Kuvajtem v 1990? Děkuji.
Skutečně velké sopečné erupce (ne nějaká "pšouknutí", ale třeba Krakatoa v 19.století nebo v nedávné době Sv.Helena) ovlivňují počasí po několik málo let následujících po výbuchu. Mechanismus ovlivnění je zjedodušeně řečeno ten, že se do vyšších vrstev atmosféry uvolní velké množství aerosolů a dalších podobných částic, které brání pronikání slunečního záření na povrch Země. V důsledku toho se na povrchu Země ochladí. A protože se působením proudění vzduchu znečišťující látky ze sopečného výbuchu v atmosféře dobře promíchají, bývá vliv velkých sopečných výbuchů globální. Nejsem ale v tuto chvíli schopen z hlavy říci nějaká konkrétní čísla, např. o kolik stupňů se může ochladit. Na meteorologické důsledky zapálených ropných studní v roce 1990 se určitě nějaké studie dělaly, já o nich ale nic moc nevím, a nebudu se proto pouštět do spekulací.
Radan Huth
Franta
Dočkáme se u nás, v našich zeměpisných šířkách, konečně někdy počasí jako mají ve střední Itálii, severním Řecku či Španělsku? Těm našim Zeleným přiblblíkům a Greenpísákům vadí oteplování. Mne oteplování nevadí. Jasně si spočítám, co bychom ušetřili v zimě za topení, za zimní oblečení a pod. Mohli bychom si na našich zahrádkách pěstovat ovoce a zeleninu, která je nyní z dovozu a pokud ji chceme tak za to musíme v obchodech platit. Já platit nechci, já si tohle chci bez přitápění v domácích tropických sklenících vypěstovat sám.
Já bych chtěl to oteplení, abych ušetřil na tom co jsem výše popsal a prachy mohl využít smysluplněji, třeba na dalekých exotických dovolených. Dočkám se toho oteplení u nás, nebo budou pořád ty nepříjemné zimy?
Někomu oteplování nevadí, jinému vadí. Někdo má rád teplo, jiný zimu. V tom ale ten hlavní problém není. Jednak na zemi nežijí jenom lidi, jednak se bude měnit nejen teplota. Poměrně rychlé změny klimatických podmínek ohrožují třeba zemědělství - dosud pěstované zemědělské plodiny přestanou prospívat. Naopak změna klimatu může prospívat zemědělským škůdcům - můžeme očekávat, že s postupujícím oteplováním budou dospívat během vegetačního období dvě generace některých škůdců místo dosavadní jedné, což by rovněž mělo neblahé důsledky. Celé ekosystémy můžou mít problémy - typicky lesy se neumějí dost dobře přizpůsobit rychlým změnám klimatických podmínek. Problémy vzniknou i vodnímu hospodářství. Zkrátka - to co Vám připadá jako prima změna, mnozí jiní pocítí velmi neblaze. A zimy pořád budou - sice možná mírnější, častěji bez sněhu - ale budou. Že byste přestal v zimě topit, na to zapomeňte.
Radan Huth
Meteorolog-amatér
Dobrý den, mám myslím zásadní otázku. Jak se dle Vašeho názoru bude vyvíjet klima ve střední Evropě? Lze se setkat s dvěma teoriemi - totální oteplení a naopak výrazné ochlazení v důsledku zeslabení Golfského proudu. Naznačte prosím budoucí charakter jednotlivých ročních období v naší oblasti (teploty, srážky, extrémní jevy). Děkuji.
Můj názor (podpořený mnoha odbornými studiemi) je, že klima ve střední Evropě se bude do budoucna oteplovat - více v zimě, méně v létě. Změní se i srážky - v létě jich ubyde, v zimě spíše přibyde. Obecně lze očekávat zvýšení výskytu extrémních jevů - silné bouřky, horké vlny, apod. - počasí bude více "rozkolísané". Zjedodušeně lze tyto změny popsat jako určitý posun ke středomořskému typu klimatu. Toto všechno je očekávaný vývoj během tohoto století, za předpokladu, že nedojde k mimořádně velkým změnám ve vývoji lidstva - tedy populace a ekonomického rozvoje. K ochlazení v důsledku zastavení hlubokého promíchávání vody v Atlantiku (jehož je Golfský proud jedním z projevů) podle mně nedojde - je to možná, ale dost málo pravděpodobná vrianta vývoje.
Radan Huth
Tereza
Dobrý den, ráda bych věděla jakou měrou ke změnám klimatu přispíváme my, obyvatelé planety, svým způsobem života - elektřina, auta atd., a jakou měrou průmyslová činnost. Děkuji Vám.
Je těžké odlišit "nás obyvatele" od průmyslové činnosti, protože té se také dopouštíme "my obyvatelé". Každopádně nejvíc k zesilování skleníkového efektu přispívá spalování fosilních paliv (uhlí, ropa), ať se tak děje "doma" nebo "v továrně". Nějaký poměr mezi "domácím" a "průymslovým" vlivem říct neumím. Nicméně předpokládám, že ten "průmyslový" vliv bude asi dominantní.
Radan Huth
Jirka
Vážený pane doktore,
za prvé se chci zeptat, proč stále měříme teplotu v Praze Klementinu, když její hodnoty už delší dobu, odhaduji tak od padesátých let, neodpovídají srovnatelným hodnotám z dřívějška?
Za druhé, jaký má důvod většina našich vědců pro svůj názor, že globální oteplování klimatu spíš nesouvisí s lidskou činností, když ve světě převažuje názor opačný?
Děkuji a přeji hezký den.
Teplota v Klementinu se pořád měří asi hlavně proto, že se tam měří už tak dlouho. Taková velmi dlouhá pozorovací řada je zcela ojedinělá i v celosvětovém měřítku (existuje jen nakolik málo řad delších). Její význam je pochopitelně omezený, jednak proto, že měření jsou umístěna "nestandardně" - ne v meteorologické budce na zeleném trávníku, ale za oknem na dvoře, jednak proto, že od konce 18.století se okolí stanice výrazně promanilo a Praha se mnohonásobně rozrostla. Nicméně i tak jsou měření v Klementinu stále cenným zdrojem informací.
K Vaší druhé otázce: nevím o tom, že by většina našich (chápu, že míníte českých) vědců měla takový názor, jak píšete. Možná se ve sdělovacích prostředcích občas takové názory objeví, ale - na rovinu řečeno - ty ve své velké většině nepocházejí od lidí, kteří by se mohli nazývat "vědci".
Radan Huth
Karel
Dobrý den, prosím o malý komentář. Zmenšení plochy ledu arktického příkrovu o 1/3 za posledních 27 let (o kterém referoval National Geographic 04/2005) mi geologicky připadá, pokud pro lepší ilustraci použiju srovnání s obecně mnohem víc známými technickými procesy (vedení el.proudu např.) jako zkrat. Je to jenom můj pocit, nebo je Vaše disciplína schopna tuto obavu potvrdit - tj.:, že změny klimatu jsou, změna reality je zřejmá, ale rychlost této změny je děsivá. Děkuji za Váš komentář.
Karel
K Vašemu přirovnání se zkratem neumím nic říct. Mohu potvrdit, že změny klimatu opravdu nastávají, opravdu je pozorujeme, a je velmi velmi pravděpodobné, že k těm změnám dochází v důsledku lidské činnosti. A některé projevy této změny jsou velmi rychlé. Zmenšování plochy arktického ledu v létě patří mezi ně.
Radan Huth
Pavel
Dobry den, rad by jsem se Vas zeptal jaky mate nazor na alternativni zdroje energie jako jsou treba vetrne mlyny, biomasa a vodni a slunecni energie. Myslite si, ze Ceska Republika muze nekdy mit stejny pomer vyuziti teto energie jako severske zeme (tusim ze ve Svedsku to je kolem 50%). Moc dekuji a preji hezky den.
Můj názor je následující: využití vodní energie je limitováno její dostupností - využívat se může tam, kde tečou řeky pěkně prudce z kopce, těžko tam, kde se líně valí po rovině. Obdobné platí o větrné energii: tam, kde nefouká vítr, ji těžko můžeme využívat. Analogicky pro sluneční energii. Biomasa je možná jen jako doplňkový zdroj energie, protože její využití je velmi málo efektivní: na výrobu nějakého množství energie potřebujete enormně velkou plochu, kde biomasu pěstujete. Další aspekt týkající se vodní a zejména větrné energie je, nakolik se smíříme s tím, že mění výrazně k horšímu krajinný ráz. Jiným aspektem problému je to, jak moc je energeticky náročná výroba zařízení pro výrobu větrné a sluneční energie. Pokud se toto započítá, rázem se alternativní zdroje energie stávají podstatně méně výhodné.
Jak je na tom Česká republika? Výrazně větší využití vodní energie si neumím představit. Pro větrnou energii naše podmínky nejsou příliš vhodné - vítr fouká málo, a tam, kde fouká víc (např. Krušné hory) bychom si větrnými vrtulemi velmi zohyzdili krajinu. Země, které pokrývají velkou část spotřeby energie z alternativních zdrojů (např. Rakousko, Švýcarsko nebo Norsko) tak činí převážně z vodní energie. Na to my potenciál nemáme.
Radan Huth
Vašek
Dobrý den.
Rád bych se Vás touto cestou zeptal, jaká panuje (ne)shoda v obci meteorologické ohledně lidského zapříčinění globálního oteplování.
Dále bych se Vás rád zeptal, co považujete za dobré řešení v případě, že s tím můžeme něco dělat.
Díky.
V meteorologické obci panuje poměrně velká shoda v tom, že změny klimatu, které v posledních několika desetiletích pozorujeme, jsou velmi velmi pravděpodobně zapříčiněny lidskou činností. Na otázku, co s tím dělat, není jednoduchá odpověď. Zkrátka přestat spalovat fosilní paliva (produkuje se tím oxid uhličitý), přestat pěstovat dobytek (při přežvykování se uvolňuje metan) a podobně. Jednoduché a schůdné řešení není. Obnovitelné zdroje energie jsou jen velmi částečnou pomocí. Můj postoj je jasný - docela dost si pomůžeme, když uhelné, plynové a podobné elektrárny nahradíme jadernými.
Radan Huth
Vašek
Dobrý den.
Rád bych se Vás touto cestou zeptal, jaká panuje (ne)shoda v obci meteorologické ohledně lidského zapříčinění globálního oteplování.
Dále bych se Vás rád zeptal, co považujete za dobré řešení v případě, že s tím můžeme něco dělat.
Díky.
132
Co byste Vy osobne navrhoval pro zmenu stavu a jak je mozne, ze vsichni o tomto patrne nejzavaznejsim problemu planety vi a prakticky nic se nedeje? Diky, hezky den.
Na něco jsem už odpověděl u předchozí otázky. A proč se nic neděje? Odpověď sahá daleko za moji specializaci - odpovědět by měli ekonomové či politologové.
Radan Huth
Lukas
Dobrý den, dříve jsem někde viděl diskusi, kde říkali, že činnost člověka (škodlivé plyny, znečištění atd.) má pramalý význam na vývoj klimatu. Udávali tam číslo v jednotkách procent, což mě zarazilo. Vždy jsem myslel, a všude bylo tak publikováno, že člověk hodně ovlivňuje svými činy celkové klima, ale ti experti tvrdili, že třeba na tání ledovců počet aut skoro nemá vliv. Mohl byste mi to prosím osvětlit? Děkuji za odpověď.
Souhlasím s Vámi: člověk významně ovlivňuje klima. I kdyby to bylo jen několik procent, je to dost. Před začátkem průmyslové revoluce byly koncentrace oxidu uhličitého v atmosféře asi 270 ppm (částic CO2 v milionu vzduchových částic), nyní to je víc než 360 ppm. A protože CO2 je skleníkový plyn, tj. způsobuje "zvyšování" teploty Země oproti stavu "radiační rovnováhy", kdy by atmosféra nebyla, je jasné, že člověk na klima vliv má.
Radan Huth
MMartin
Dobry den.
Mam takovou pomerne filosofickou otazku.
Jak to vlastne s tim klimatem je. Nekde jsem cetl ze teorii globalniho oteplovani a jeho nasledku nikdo z politiku prilis neveri prave proto protoze ani odbornici nejsou jednotni a ve svych predpovedich se lisi a to dokonce markantne.
Jedni tvrdi ze globalni otepleni zpusobi rozpad ledovcu na severnim a jiznim polu coz zvedne hladiny mori a prijde velka potopa. . ..
Jini tvrdi ze naopak ledovce neroztaji protoze se zastavi toky teplych a studenych morskych toku a budem prozivat jeste horsi zimy nez jsme znali doposud.
Jaky je vas nazor ?
Díváme-li se na jedno století dopředu, roztátí ledovců na jižním pólu ani v Grónsku nehrozí. (Roztátí mořského ledu na severním pólu by na výšku hladiny oceánu nemělo žádný vliv). A co bude dál, velmi závisí na tom, jak se bude lidstvo a jeho ekonomické aktivity rozvíjet. takové předpovědi jsou zcela mimo moji odbornost.
JInak se domnívám, že v řadách odborníků na klima panuje velká shoda (která, samozřejmě, není sama o sobě zárukou, že to je pravda) v tom, že další zvyšování koncentrací skleníkových plynů v atmosféře v důsledku lidské činnosti povede k pokračujícím klimatickým změnám, zejm. oteplování.
Radan Huth
MMartin
A jeste jeden dotaz :-)
Jake bude letosni leto ? Horke nebo chladne ?
Dle vaseho tuseni prijdou 45 stupnova vedra jak jsem nekde zaslechl nebo jsou to prehnana ocekavani a leto bude mirnejsi ?
Jaké bude léto, nevím. Zatím je docela horké, že... Moje tušení mi ale říká, že 45 stupňová vedra určitě nepřijdou, protože zatím nikdy nepřišla - dosud nejvyšší naměřená teplota v ČR je "pouze" 40,2 stupně - v Praze-Uhříněvsi v roce (tuším) 1984. Tak že bychom letos rovnou dosáhli pětačtyřicítku, se mi nezdá možné.
Radan Huth
pete
Nepomohlo by větší zalesnění ČR, tedy změna polí a pastvin na les ve vybraných oblastech. Vyřešily by se tak i soustavné problémy s nadúrodou... Proč se o tom nehovoří?
Neumím odpovědět, jaký vliv na klima by mělo větší zalesnění u nás. Každopádně ale Česká republika není zas tak moc velká, aby i její úplné zalesnění mohlo mít významný vliv na světové klima. A klima (počasí) u nás je ovlivněno daleko víc tím, co k nás přinášejí vzdušné proudy odjinud, než tím, co u nás roste.
Radan Huth
Tento článek máteje zdarma.
Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení.
Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články.
Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist
Zaujal vás článek? Pošlete odkaz svým přátelům!
Tento článek je odemčený.
Na tomto místě můžete odemykat zamčené články přátelům, když si pořídíte
předplatné.