Předseda vlády Jiří Paroubek oznámil na tiskové konferenci, že v pondělí podá demisi. Podle ústavy skončí i celá koaliční vláda. Předseda ČSSD dodal, že tím chce přispět k věcnému řešení patové povolební situace a otevřít tak cestu ke jmenování nové vlády pod vedením šéfa ODS Mirka Topolánka.


Paroubek očekává, že ODS a dvě menší koaliční strany budou na demisi jeho vlády reagovat stejnou vstřícností a umožní, aby byl do čela sněmovny zvolen sociální demokrat. "Chce to trochu velkorysosti, ne mocenské uvažování," zdůraznil premiér v přítomnosti dalších sociálnědemokratických ministrů.


Topolánek: Demise je samozřejmost, ne vstřícné gesto
ODS ale demisi za vstřícný krok nepovažuje. Nevidí také důvod, proč by měla sociální demokracii ustupovat v otázce volby předsedy sněmovny. "Demisi vlády Jiřího Paroubka považujeme za samozřejmý a regulérní ústavní krok, vyplývající z výsledku voleb. Vláda nemůže vládnout bez mandátu, proto tento akt nevnímáme jako jakýkoli závazek v jednání o případné toleranci vlády," prohlásil předseda ODS Mirek Topolánek.


Paroubek předpokládá, že předsedu dolní komory ve čtvrtek poslanci nezvolí. Navrhl proto jednání všech parlamentních stran včetně komunistů. S tím ale ODS nesouhlasí. "K tomuto jednání jsme nadále připraveni v původně navrženém formátu 3 + 1, tedy na bázi dohody demokratických parlamentních stran. V této chvíli ji předseda ČSSD odmítl. Součástí jejího aranžmá může být i diskuse o obsazení vedení Poslanecké sněmovny, kterou nelze oddělit," řekl šéf ODS.


Ani první místopředseda ODS Petr Nečas Paroubkovo rozhodnutí za vstřícný krok nepovažuje. "Uměle natahoval existenci své vlády. To bylo nadále neudržitelné," zdůraznil. Vydávat demisi za vstřícný krok je podle něj absurdní a "spíše humorné".


Nečas ale znovu naznačil, že koalice ODS, zelených a lidovců je ochotna podpořit sociálního demokrata do čela dolní komory jen za příslib ČSSD, že bude Topolánkovu vládu tolerovat. Sociální demokraté to ale dosud odmítali. "Jsme připraveni jednat o vedení sněmovny, ale v přímé vazbě na hlasování o důvěře vládě, to je evidentní. Pan Paroubek se nemůže tvářit, jako že o tom neví," dodal Nečas.


Paroubek: Nepřijatelný program a Langer
Paroubek zdůraznil, že pro jeho stranu je nepřijatelný program koalice i Ivan Langer (ODS) jako ministr vnitra. "(Langer) je pro nás překážkou k tomu, abychom hlasovali pro tuto vládu nebo ji tolerovali," řekl.


Předseda ČSSD chce o vedení dolní komory mluvit nejen s šéfy tří koaličních stran, k rozhovorům chce přizvat i předáka KSČM Vojtěcha Filipa. Svou představu tlumočil také Topolánkovi. "Je možné tuto schůzku uskutečnit ne ve formátu tři plus jedna, ale ve formátu pět plus nula, tedy včetně předsedy KSČM," prohlásil Paroubek.


Podle Paroubka by ČSSD měla získat křeslo předsedy a jednoho místopředsedy sněmovny, ODS by měla dva místopředsedy, lidovci a komunisté by získali po jednom místopředsedovi.


Paroubek by teoreticky mohl demisi své vlády oddalovat až do doby, než skončí ustavující schůze sněmovny. Schůze přitom podle některých výkladů nemůže skončit předtím, než poslanci zvolí předsedu. Demise Paroubkova kabinetu umožní prezidentovi jmenovat premiérem Topolánka. Václav Klaus v úterý prohlásil, že je k tomu připraven. Na Paroubkovo vyjádření zatím Hrad reagovat nebude, sdělil mluvčí Petr Hájek. Prezident odjel do Poznaně, kde se konají vzpomínkové akce u příležitosti 50. výročí dělnického povstání.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist