Václav Klaus očekává, že ČSSD výměnou za křeslo předsedy sněmovny při hlasování o důvěře vládě podpoří vznikající koalici ODS, KDU-ČSL a Strany zelených.

"Považuji za vyloučené, že by někdo nechal zvolit sociálního demokrata předsedou sněmovny bez velké dohody, která by vedla k definitivní koncovce - vyjádření důvěry vládě," prohlásil prezident. Slib by podle něj mohl mít více podob, například by s ním mohly přijít obě strany na Pražský hrad, řekl.

O funkci předsedy sněmovny mají zájem jak občanští demokraté, kteří volby vyhráli, tak sociální demokraté, již v hlasování skončili na druhém místě.

Šéf ČSSD a dosavadní premiér Jiří Paroubek v pátek řekl, že strana navrhne opět Lubomíra Zaorálka, který komoru vedl uplynulé čtyři roky.

Zároveň ale naznačil, že pokud dá rodící se koalice Zaorálkovi hlas, neznamená to ještě, že ji ČSSD automaticky podpoří při hlasování o důvěře. Bude záležet pouze na programu nové vlády, řekl premiér v sobotu.

Šéf lidovců Miroslav Kalousek je stejně jako Klaus přesvědčen, že podpoře kandidátovi ČSSD musí předcházet slib, že sociální demokraté budou hlasovat pro koalici pod vedením šéfa ODS Mirka Topolánka. Uvedl to v neděli na Nově.

Prvním a druhým pokusem sestavit kabinet pověřuje některého z politiků prezident. Nyní se o to snaží Topolánek. Klaus v neděli prohlásil, že pokud šéf ODS ve sněmovně neuspěje, neznamená to, že druhým pokusem pověří Paroubka. Při třetím pokusu zformovat vládu vyzývá politika šéf sněmovny.

ČSSD prohlašuje, že jmenování člena strany do čela dolní komory by při třetím pokusu umožnilo, aby vládu sestavoval sociální demokrat, zřejmě opět Paroubek.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist